همه چیز در مورد تیوتر ماشین و نحوه عملکرد، انواع و کاربردهای آن

همه چیز در مورد تیوتر ماشین و نحوه عملکرد، انواع و کاربردهای آن
چکیده مطلب :

در این مقاله همه چیز درباره تیوتر ماشین (نوعی بلندگو) از جمله اینکه تیوتر چیست و نحوه عملکرد، انواع، مشخصات فنی، اجزای داخلی و کاربردهای آن چه هستند؛ شرح داده شده است.

گوش دادن به موسیقی یکی از علاقه مندی های انسان ها به خصوص در میان جوانان است. این علاقه از بزرگ ترین دلایل پیشرفت صنعت موسیقی در بخش های مختلف است که بخشی از نتیجه آن را می توانیم در تجهیزات مدرن موسیقی مانند سیستم های صوتی حرفه ای که قابلیت پخش صداها با کوچک ترین جزئیات را دارند، ببینیم. یکی از این سیستم های پیشرفته تیوتر است که می تواند صداهای ریز را با دقت بالایی پخش کند.

تیوتر نقش تعیین کننده ای در کیفیت صدای سیستم صوتی خودروها دارد که برای آشنایی با این نقش و مشخصات فنی آن در ادامه این مقاله با بهترین آموزشگاه فنی و حرفه ای اصفهان یعنی همراه باشید. همچنین می توانید نظرات و سوالات خود در مورد تیوتر ماشین را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

تیوتر ماشین چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

تیوتر یکی از انواع بلندگوها به شمار می رود که در برخی از پارامترها با دیگر بلندگوها متفاوت است. برای آشنایی با این تفاوت ها لازم است تا صدا را به سه دسته صدای بم، صدای میانی و صدای زیر تقسیم کنیم. در بلندگوهای قدیمی هر سه بخش صدا به وسیله یک بلندگو پخش می شود که همین مسئله دلیلی بر کیفیت پایین صدای خروجی است.

البته نباید انتظار داشته باشیم تا یک اسپیکر معمولی و غیرحرفه ای همه فرکانس ها را به شکل تفکیک شده پخش کند. از همین جهت بود که سیستم های صوتی تخصصی پا به میدان گذاشتند تا بتوان قسمت های مختلف صدا را با فرکانس های متفاوت با جزئیات بهتری شنید.

سیستم های صوتی پیشرفته اغلب در اتومبیل ها دیده می شود که دستگاهی به اسم ساب ووفر ماشین وظیفه اجرای صدای بم با فرکانسی بین 20 تا 200  هرتز را دارد. مید رنج ها و بلندگوهای بیضی برای اجرای صداهای میانی با فرکانس بین 300 تا 2000 هرتز مورد استفاده قرار می گیرد. اجرای صداهای ریز که فرکانسی بین 3000 تا 20000 هرتز را دارند، تیوتر و سوپر تیوترها به عهده می گیرند. با تمام توضیحاتی که در بالا گفته شد متوجه شدیم که تیوتر چیست. در واقع تیوتر نوعی بلندگو است که به ما امکان شنیدن صداهای زیر یا همان صداهای با فرکانس بالا را با جزئیات دقیق تر و بیشتری می دهد.

تیوتر ماشین چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

تیوتر خودرو چگونه کار می کند؟

همان طور که گفته شد تیوتر هم نوعی بلندگوست و هیچ تفاوتی در عملکرد آن با بلندگوهای ووفر و میدرنج دیده نمی شود، اما تفاوت در فرکانس پاسخگویی آن ها دلیلی است که از نظر اندازه با یکدیگر تفاوت داشته باشند. این تفاوت به سه دسته صداهای بم، میانی و زیر مربوط می شود.

بر همین اساس بلندگوهایی که برای پخش صداهای بم مورد استفاده قرار می گیرند به دلیل نوع فرکانس لازم است تا صفحات بزرگ تری داشته باشند. در نقطه مقابل، بلندگوهای تیوتر که برای تولید صداهای زیر استفاده می شوند، صفحاتی با اندازه کوچک تر دارند؛ بنابراین اندازه بلندگوی ووفر از دو مدل دیگر بزرگ تر است و میدرنج، اندازه ای میانه و تیوتر اندازه ای کوچک تر دارد.

تیوتر خودرو چگونه کار می کند؟

دستگاه تیوتر از فرکانسی بین 5000 لرزش تا 20000 لرزش در ثانیه پشتیبانی می کند. این پشتیبانی و بازگرداندن صدایی لذت بخش در نتیجه استفاده از صفحاتی کوچک تر در دستگاه تیوتر است، زیرا کار بسیار سختی است که بتوان صفحاتی بسیار بزرگ را با این سرعت بالا لرزاند. اغلب در بلندگوهای موزیکال از سیستم تیوتر و ووفر به طور هم زمان استفاده می شود.

از این بلندگوها بیشتر در رستوران ها، کافه ها، تالارها و مکان هایی که پخش موسیقی اهمیت دارد، استفاده می کنند. شما برای خرید بلندگوهای موزیکال باید هزینه بیشتری نسبت به بلندگوهای فول رنج پرداخت کنید، زیرا از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

اجزای تشکیل دهنده تیوتر ماشین کدام اند؟

یک دستگاه تیوتر از چهار بخش زیر تشکیل شده است:

 • غشا
 • تعلیق
 • آهن ربا
 • سیم پیچ صدا

برای عیب یابی و رفع مشکلات هر یک از این قسمت ها نیاز داریم که از وسایل تعمیرات خودرو استفاده کنید که لیست کامل این تجهیزات را در لینک داده شده آورده ایم.

اجزای تشکیل دهنده تیوتر ماشین کدام اند؟

تیوترهای مختلف چه مشخصات فنی دارند؟

شما می توانید تیوتر را در جنس ها و انواع مختلفی در بازار پیدا کنید. اگر به ظاهر آن دقت کرده باشید، یک صفحه می بینید که جنس آن می تواند از فلزاتی مانند آلومینیوم یا تیتانیوم و یا الیاف مصنوعی باشد. تیوتر به شکل مستقل در سیستم بازارهای صوتی وجود دارد. در مدلی دیگر آن را بر روی بلندگوهای بیضی و گرد قرار می دهند تا بخشی از یک کامپوننت باشد.

انواع مختلف تیوتر عملکرد یکسانی دارند، اما از لحاظ کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند. در رابطه با اندازه تیوترها می توان گفت که سایز آن ها اغلب کوچک است به طوری که حتی می توانند از 3 سانتی متر کوچک باشند. البته لازم است بدانید که این اندازه کوچک نمی تواند دلیلی برای تنوع کم این محصول باشد. بر اساس ساختار، تیوترها در سه دسته زیر قرار می گیرند:

 1. تیوتر مخروطی

نام این نوع تیوتر گویای شکل ظاهری آن است و ساختار آن به دیگر بلندگوها شباهت دارد. تیوتر مخروطی اغلب از جنس کاغذ ساخته می شود.

 1. تیوتر ریبون

معمولاً در ساخت تیوتر از مگنت نئودیوم استفاده می کنند و به مدلی که بدون مگنت است، ریبون می گویند.

تیوترهای مختلف چه مشخصات فنی دارند

 1. تیوتر دام

در ساخت تیوتر دام از ابریشم یا الیاف نرم استفاده می شود و بیشترین کاربرد آن در بلندگوهای سقفی کراس اور است.

انواع مختلف تیوتر کدام اند و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟

انواع مختلف تیوتر عبارت اند از:

 • تیوتر هورن

زمانی که نیاز به پرتاب صدای بیشتری باشد از تیوتر هورن استفاده می کنند. این نوع تیوتر ها از فرکانس صدای بازی برخوردار هستند و چندان برای پوشش فرکانس های پایین مناسب نیستند. تیوتر هورن که در اصطلاح به آن تیوتر شیپوری گفته می شود، ساختاری شبیه به دهانه شیپور دارد که برای اجرای فرکانس های مختلف می تواند ارتفاع و قطر متفاوتی داشته باشد.

هورنا نام بخش شیپوری شکل این تیوتر است. یک دیافراگم با جنس ورقه های فلزی در ساختار این تیوتر وجود دارد که با کمک دهانه شیپوری می تواند باعث تشدید فرکانس های تولیدی توسط دیافراگم شود به طوری که صدای بسیار بالایی از آن شنیده خواهد شد.

 • سوپر تیوتر

سوپر تیوترها نسبت به تیوترهای معمولی، پرتاب صدای بسیار قوی تری دارند و بیشترین کاربرد آن ها به سیستم های صوتی SPL مربوط می شود. زمانی که نیاز به ایجاد صدای خروجی بلند با فرکانس های بالا باشد از این نوع تیوترها استفاده می کنند.

 • تیوتر بولت

تیوتر بولت یکی از مدل های تیوتر هورن به شمار می رود که تفاوت آن به پخش فرکانس های بالاتر مربوط می شود و از عملکرد بهتری نسبت به تیوتر هورن برخوردار است. دیافراگم این دستگاه به گلوله شباهت دارد و به همین علت نام بولت یا گلوله را روی آن گذاشته اند. در این نوع تیوتر، تولید صداهایی با فرکانس پایین بسیار ضعیف خواهد بود.

انواع مختلف تیوتر کدام اند و هر کدام چه ویژگی هایی دارند

 • تیوتر نیمه گنبدی

این تیوتر شبیه به یک گنبد کوچک است که درون یک مخروط با عمق کم قرار دارد. در نوع متعادل این نوع تیوتر، تقریباً اندازه مخروط و گنبد برابر هستند. تیوتر نیمه گنبدی اغلب در بلندگوهای کواکسیال مورد استفاده قرار می گیرد.

 • تیوتر گنبدی

این نوع تیوتر از الگوی پراکندگی وسیع تری نسبت به نیمه گنبدی برخوردار است، زیرا امواج صوتی که فرکانس بالایی دارند، جهت دار هستند که پراکندگی گسترده تر آن ها یک نقطه ثقل به ما می دهد که برای تنظیم سیستم از آن استفاده کنیم.

تیوتر ماشین چه کاربردهایی دارد؟

از تیوترها به صورت مستقل استفاده نمی کنند و عملکرد آن ها در کنار اجزای دیگر معنا پیدا می کند. درواقع ترکیب تیوتر با دیگر اجزای سیستم صوتی به ما این امکان را می دهد تا از شنیدن صداهای زیر موسیقی نهایت لذت را ببریم. برای دستیابی به صداهای بالای باکیفیت و کاملاً از یکدیگر تفکیک شده باید از ترکیب تیوترها با مید رنج ها استفاده کرد.

لازم به ذکر است که بیشترین کاربرد این دستگاه در بلندگوهای سقفی و دکوراتیو دیده می شود. ادغام تیوترها با دیگر اجزای صوتی در این نوع بلندگوها باعث شده است تا صدایی بسیار باکیفیت را به عنوان خروجی دریافت کنیم.

تیوتر ماشین چه کاربردهایی دارد

با استفاده از تیوتر در بلندگوهای سقفی و دکوراتیو به آن ها بلندگوهای 2Way گفته می شود. در ساختار این نوع بلندگوها از برد کراس اور استفاده می کنند یا این که خازن های 100 ولتی و 10 میکروفارادی را سر راه سیگنال های صوتی قرار می دهند. این خازن ها می توانند وظیفه برد کراس اور را با دقتی کم تر به انجام برسانند.

لازم به ذکر است که برد کراس اور وظیفه تفکیک فرکانس های زیر و بم را دارد به طوری که فرکانس های زیر را به سمت تیوتر و بم را به سمت ووفر می فرستد که نتیجه آن تولید یک خروجی با کیفیت بسیار بالاست. یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از تیوتر در بلندگوهای سقفی ، امکان تنظیم زاویه پرتاب صداست.

سخن پایانی

اگر سیستم صوتی خودرو برایتان اهمیت دارد و از شنیدن صداهای تفکیک شده در هنگام پخش موسیقی لذت می برید لازم است تا با کاربرد تجهیزات سیستم صوتی و اجزای تشکیل دهنده آن آشنا شوید. تیوتر یکی از اجزای مهم در پخش موسیقی برای صداهای ریز یا صداهای با فرکانس بالاست که انواع مختلفی دارد و در این مقاله آن ها را به طور کامل معرفی کردیم.

ارائه خدمات در حوزه سیستم های صوتی و برقی و الکتریکی ماشین از پردرآمدترین شغل های خودرو می باشد که شما می توانید با شرکت در دوره های مبتدی تا پیشرفته دپارتمان اتومکانیک آموزشگاه برق خودرو اصفهان نسبت به یادگیری آن ها اقدام کنید.

سؤالات متداول درباره تیوتر ماشین

 1. آیا می توان از تیوترها به صورت مستقل استفاده کرد؟

به طور کلی استفاده از تیوتر به شکل مستقل و جداگانه معنایی ندارد و زمانی که پخش صداهای زیر اهمیت داشته باشد از تیوتر همراه با دیگر اجزای سیستم صوتی استفاده می کنند.

 1. آیا تیوتر از نظر عملکرد با دیگر بلندگوها تفاوت دارد؟

خیر. این دستگاه همانند دیگر بلندگوها عمل می کند و تنها تفاوت آن به بازه فرکانسی که از آن پشتیبانی می کند؛ مربوط می شود.

 1. بیشترین کاربرد تیوترها چیست؟

از تیوترها به طور گسترده در بلندگوهای سقفی و دکوراتیو استفاده می کنند.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشگاه دارید بصورت 24 ساعت آماده پاسخگویی هستیم ...
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟