همه چیز درباره ساب ووفر ماشین : انواع، کاربردها، ابعاد، روش نصب و نکات مهم

همه چیز درباره ساب ووفر ماشین : انواع، کاربردها، ابعاد، روش نصب و نکات مهم
چکیده مطلب :

در این مقاله شما را با صفر تا صد ساب ووفر ماشین و کاربردهای آن آشنا کرده و در خصوص فرکانس، انواع و ابعاد و جعبه ساب ووفر، روش های نصب، نکات مهم در هنگام نصب این وسیله و تفاوت ساب ووفر و تیوتر به شما توضیح دهیم.

اگر با افراد علاقه مند به سیستم صوتی خودرو رفت و آمد داشته باشید احتمالاً از زبان آن ها نام ساب را بارها شنیده اید. ساب ووفر یکی از تجهیزات سیستم های صوتی پیشرفته است که اغلب در ماشین های اسپرت یا مدل بالا مورد استفاده قرار می گیرند. این که ساب ووفر چیست و چه کاربردی دارد در ادامه این مقاله از آموزشگاه فنی و حرفه ای اصفهان به طور کامل توضیح داده می شود. همچنین در مورد تفاوت آن با تویتر صحبت خواهیم کرد.

ساب ووفر چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

ساب ووفر که در اصطلاح به آن ساب نیز گفته می شود، یکی از تجهیزات اصلی در سیستم های صوتی حرفه ای به شمار می رود که از تجهیزات تاثیرگذار در کیفیت پخش موزیک است. در انگلیسی ووفر به صدای سگ مربوط می شود که این واژه برای بیان شدت بم بودن صدا مورد استفاده قرار می گیرد؛ بنابراین ساب ووفرها وظیفه تولید صدای بم را دارند.

برای درک صدای تولید شده توسط ساب ووفرها بهتر است بدانیم که در حالت کلی صوت را متناسب با بازه فرکانسی در بازه های زیر تا بم گروه بندی می کنند. دسته بندی سیستم های صوتی مختلف متناسب با توانایی آن ها در پخش فرکانس ها صورت می گیرد. تمام بلندگوهایی که در بازار وجود دارند می توانند تنها بازه مشخصی از فرکانس ها را پخش کنند. از این رو هنگام تشخیص بهترین سیستم صوتی، کاربرد و کیفیت خروجی صدا باید مورد توجه قرار گیرد.

ساب ووفر چیست و در چه مواردی کاربرد دارد

فرکانس ساب ووفر ماشین چقدر است؟

زمانی که نیاز به پخش امواج صوتی با فرکانس های بالا باشد، ووفرها به کار برده می شوند. ووفرها را متناسب با بازه فرکانسی در سه گروه ووفر، مید ووفر و ساب ووفر قرار می دهند. طراحی ووفرها به نحوی است که توانایی پشتیبانی از فرکانس های پایین را داشته باشند و می توانند فرکانس هایی بین 40 تا 500 را پخش کنند. مید ووفر ها توانایی پخش اصوات با فرکانس های نزدیک به 5000 هرتز را دارند. گروه سوم، یعنی ساب ووفرها می توانند فرکانس های بین 20 تا 200 هرتز را پخش کنند.

فرکانس ساب ووفر ماشین چقدر است

ساب ووفر خودرو دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

زمانی که نیاز باشد تا صداهای بم درون موزیک تقویت شود از ساب ووفرها استفاده می کنند. یک سیستم صوتی کامل شامل 6 کانال صوتی می شود که یکی از آنها پخش صدای بم را به عهده دارد و ساب ووفر است. تولید صداهای زیر به عهده دستگاهی به نام تویتر قرار دارد. دیافراگم ساب ووفر، وسیع با فرکانس پایین است تا بتواند صداهایی بم با فاصله و توالی بیشتری را تولید کند. همان طور که توضیح داده شد ووفرها با ساب ووفرها متفاوت هستند. به عبارت بهتر مید ووفر و ساب ووفر به خانواده ووفرها تعلق دارند تا بتوانند جزئیات صدا را به بهترین شکل ممکن تکمیل کنند.

ساب ووفر خودرو چه کاری انجام می دهد

تفاوت ساب ووفر و تیوتر در چیست؟

در بخش های قبلی توضیح دادیم که کلمه ووفر به صدای سگ مربوط می شود؛ در حالی که تیوتر برگرفته از صدای جیرجیرک هاست. ووفرها و تیوترها عملکردی برعکس یکدیگر دارند. تولید صداهای بم به ووفرها تعلق دارد؛ در حالی که تیوترها وظیفه تولید صداهای زیر را دارند. در 6 کانال صوتی برای اجرای یک موزیک با همه جزئیات، یکی به صدای بم، یکی به صدای اشخاص، دو تا برای صداهای سمت  چپ و راست و دو تای دیگر به جزئیات موزیک تعلق دارند.

به طور کلی صداهای بم و کلفت در یک موزیک توسط ساب ووفر شنیده می شود. در ساختار ساب ووفرها یک دیافراگم بزرگ وجود دارد و از توانایی به حرکت درآوردن فضای بیشتری نسبت به تیوترها برخوردار است؛ اما این کار را با تعداد دفعات کم ولی با قدرت زیاد انجام می دهد؛ بنابراین صدایی با فرکانس پایین را تولید می کند.

تفاوت ساب ووفر و تیوتر در چیست

انواع ساب ووفر ماشین کدام اند؟

ساب ووفرها را به دو دسته اکتیو و پسیو تقسیم بندی می کنند. این نوع دسته بندی بر اساس وجود یا عدم وجود آمپلی فایر داخلی صورت می گیرد:

 1. ساب ووفر اکتیو یا فعال: درون ساب ووفر اکتیو یک آمپلی فایر داخلی وجود دارد که هنگام استفاده از آن، نیازی نیست تا یک آمپلی فایر جداگانه بخرید.
 2. ساب ووفر پسیو یا غیرفعال: در این نوع ساب ووفر آمپلی فایر داخلی وجود ندارد و باید یک آمپلی فایر جداگانه برای آن تهیه کنید.

انواع ساب ووفر ماشین کدام اند

کاربردهای ساب ووفر خودرو چیست؟

خیلی از افراد بر این باور هستند که تنها کاربرد ساب ووفر، استفاده از آن برای تولید صداهای قدرتمند و بسیار بم است. در واقع هدف از استفاده از ساب ووفرها تکمیل کننده صدای موسیقی و افزایش کیفیت صدای بم تولیدی است. اگر از ساب ووفر به شکل صحیح استفاده شود، سیستم صوتی از بیسی بسیار نرم با دقتی بسیار خوب برخوردار خواهد شد و شما شاهد تفکیک موسیقی به شکلی بسیار زیبا بین باندها و ساب ووفر می شوید.

صفحه بزرگ ساب ووفر می تواند از فرکانس های پایین به بهترین شکل ممکن پشتیبانی کند؛ بنابراین بیس ساب ووفر نسبت به باندها بسیار نرم تر است. در صورتی که به دنبال تولید بهترین صدا از سیستم استریو ماشین خود هستید؛ استفاده از ساب ووفر بسیار مناسب خواهد بود.

ابعاد ساب ووفر ماشین چقدر است؟

ساب ووفرها را بر اساس سایز می توان در گروه های زیر دسته بندی کرد:

 • ساب ووفر 6 اینچ
 • ساب ووفر 8 اینچ
 • ساب ووفر 10 اینچ
 • ساب ووفر 12 اینچ
 • ساب ووفر 15 اینچ
 • ساب ووفر 18 اینچ

در اصطلاح به ساب ووفرهای با اندازه کم تر از 12 اینچ، مینی ساب گفته می شود. این اندازه از ساب ووفر جزء پرکاربردترین هاست، زیرا هم ابعاد متوسطی دارد و هم پرتاب صدا و کیفیت بالایی را ارائه می دهد. معمولا برای راه اندازی ساب ووفر ها به آمپلی فایرهایی که توانی برابر با 150 RMS دارند، نیاز پیدا می کنید.

ابعاد ساب ووفر چقدر است

ساب ووفر هایی با صفحات بزرگ تر می توانند فرکانس های پایین را بهتر اجرا کنند. با کمک این ساب ها می توان شاهد تولید صداهای نرم تری بود. برای تولید صداهای نرم تر باید به سراغ ساب هایی با اندازه 15 اینچ رفت. با کوچک تر بودن صفحه ساب ووفر می توان کنترل راحت تری روی آن داشت و دقت ساب بیشتر می شود. اگر به دنبال ساب ووفر هایی با دقت بالا هستید، سایزهای 8 اینچ و 10 اینچ بهترین گزینه خواهند بود.

جعبه ساب ووفر خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

برای نصب ساب ووفرها، آن ها را درون یک باکس یا همان جعبه قرار می دهند. کیفیت و دقت صدای تولیدی توسط ساب ووفر تا حد زیادی تحت تأثیر باکس ها و طراحی آن ها قرار دارد. در ساخت جعبه ها اغلب از نئوپان یا چوب MDF استفاده می کنند. نئوپان ها در عین داشتن قیمت پایین از دوام خوبی برخوردار هستند و می توانند در برابر فشار هوا مقاومت خوبی را از خود نشان دهند. به طور کلی باکس های ساب ووفر در دو نوع پرتد و سیلد وجود دارند.

در باکس های ساب پرتد یک خروجی هوا قرار داده می شود که در باکس های سیلد این خروجی وجود ندارد. هر کدام از این باکس ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. برای مثال با کمک باکس های سیلد می توان صدایی با دقت بیشتری تولید کرد؛ اما در این حالت فشار زیادی روی ساب وارد می شود که این مسئله طول عمر ساب را کاهش خواهد داد.

جعبه ساب ووفر خودرو چیست و چه کاربردی دارد

انواع روش های نصب ساب ووفر در خودرو کدام اند؟

تنها در سیستم های صوتی اتومبیل از ساب ووفرها استفاده نمی شود و کاربردهای بسیار دیگری در مکان های مختلف می توان برای آن تعریف کرد. با توجه به نوع کاربرد، میزان اهم، توان خروجی، سطح فرکانس ها و موارد بسیار دیگر، نصب ساب ووفر ها متفاوت است. جابه جایی کنترل شده هوا در نصب ساب ووفرها پارامتر بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. دلیل اهمیت این فاکتور به قدرت خروجی ساب ووفر و ابعاد آن مربوط می شود.

برای درک بهتر این موضوع این مثال را در نظر بگیرید. یک ساب ووفر با اندازه 12 اینچ و قدرت 250 RMS نیاز به جعبه ای با 300 لیتر ظرفیت ندارد. قبل از این که انواع روش های نصب ساب ووفر را توضیح دهیم بهتر است بدانیم که عملکرد صحیح یک ساب ووفر به پارامترهای زیر بستگی دارد:

 1. سیم کشی صحیح
 2. نصب درست
 3. استفاده از آمپلی فایر مناسب
 4. برق کافی

انواع نصب ساب ووفر به قرار زیر است:

انواع روش های نصب ساب ووفر در خودرو کدام اند

 • نصب ساب ووفر در جعبه ای بدون خروجی هوا

تولیدکننده های معروف بازار اغلب در زمینه ساخت باکس هایی بدون خروجی هوا همراه با ساب ووفر فعالیت دارند. این نوع باکس ها در دو اندازه بزرگ و کوچک تولید می شوند که هر کدام عملکردی متفاوت را ارائه می دهند. اندازه بزرگ این جعبه های بدون خروجی هوا می تواند باس عمیق تر و نرم تری را تولید کند.

جعبه های بزرگ اغلب دارای مشکلاتی هستند که از جمله آنها می توان به عدم کنترل درایو ساب در فرکانس های پایین اشاره کرد. در این فرکانس ها شما شاهد تکان های شدید ساب هستید که باعث رسیدن آسیب به عنکبوتی ها و سیم کشی های ساب می شود. یکی دیگر از مشکلات این نوع جعبه ها این است که طول عمر باتری خودرو را کوتاه می کنند.

در جعبه های بدون خروجی هوا دقت کنید که قدرت آمپلی فایر نباید از قدرت خروجی ساب شما بیشتر باشد. درست است که این نوع باکس ها مشکلاتی را به همراه دارند، اما صدای تولیدی آن ها با دقت بسیار بالایی همراه است. افرادی که به دنبال شنیدن موسیقی با دقت بالا هستند بهتر است تا از این نوع جعبه ها استفاده کنند.

 • روش نصب ساب ووفرهای بدون جعبه

نصب ساب ووفر روی طاقچه یکی از آسان ترین روش های نصب است که شفاف ترین صدای ممکن را در اختیار کاربران قرار می دهد. اغلب افراد به دلیل هزینه کم در این روش نصب به سراغ آن می روند؛ اما به این نکته توجه کنید که با این کار ظرفیت کنترل شده ای برای هوا وجود ندارد و در نتیجه با تداخل فرکانس ها، قدرت ساب کم تر می شود.

در این روش فرکانس های ساب از هر فضای خالی خارج می شوند. برای گرفتن بهترین نتیجه در نصب بر روی طاقچه به سراغ ساب هایی با عملکرد بهینه بروید. همچنین آمپلی فایری را خریداری کنید که دارای فیلتر subsonic باشد. با کمک این فیلتر امواج ساب کنترل می شود و در نتیجه صدای خروجی به بهترین شکل شنیده خواهد شد.

روش نصب ساب ووفرهای بدون جعبه

 • روش نصب ساب ووفر ماشین در داخل جعبه

در این روش یک اتاقک برای ساب در نظر گرفته می شود و اتاقک دیگری را برای خروجی هوا اختصاص می دهند. البته متناسب با قدرت ساب، این نوع ساختار می تواند تغییر کند. به طور کلی هر چه اتاقک خروجی هوا بزرگ تر باشد، فرکانس های پایین را می توان بهتر شنید. در کنار مزیت ها، معایبی برای این روش نصب وجود دارد که یکی از آنها تأخیر قابل ملاحظه اسمبل صدای خروجی در مقایسه با اسپیکرهای دیگر است به طوری که برخی فرکانس ها ماسکه می شوند.

 • روش نصب ساب ووفر در جعبه های دارای خروجی هوا

این نوع اسمبل ساب ووفر جزء محبوب ترین روش ها به شمار می رود. برای گرفتن صدایی عالی در این نوع باکس ها باید سازنده از ابعاد مشخصی استفاده کند. اصولاً تولیدکنندگان برای ساخت این نوع جعبه ها از راهنماهایی استفاده می کنند. با افزایش ابعاد در این نوع باکس ها شما صدای بهتری را خواهید شنید. در این نوع ساختار امکان تقویت فرکانس های پایین ساب به راحتی وجود دارد. توجه کنید که ساختار این نوع باکس ها باید با نهایت دقت تولید شود، زیرا در غیر این صورت قدرت باس تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

برای گرفتن بهترین کارایی در این باکس حتماً با یک فرد متخصص مشورت کنید. توجه داشته باشید که شکل خروجی هوا باید با ابعاد کلی جعبه هماهنگی داشته باشد. با درنظرگرفتن یک لوله برای خروجی هوا داخل باکس می توان کاری کرد تا فرکانس های پایین با صدای بهتری شنیده شوند. با کوچک تر شدن دریچه، طول لوله داخل جعبه را باید کم تر کرد.

در صورتی که سازنده جعبه های دارای خروجی هوا را بر اساس الگوی اشتباهی بسازد، در کنار کاهش قدرت خروجی صدا، شاهد افزایش نویزها خواهید شد. حتماً از آمپلی فایرهای معروف استفاده کنید که دارای فیلتر subsonic باشند تا بتوانید روی فرکانس های پایین کنترل راحت تری داشته باشید.

نکات مهم در هنگام نصب ساب ووفر خودرو چیست؟

در حال حاضر برندهای مختلفی در زمینه تولید ساب ووفر فعالیت می کنند. از این رو انتخاب آن کار راحتی نیست و برای گرفتن بهترین نتیجه از ساب ووفر در ماشین خود بهتر است تا حتماً نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 1. اندازه
 2. ارتفاع
 3. قدرت صدای خروجی
 4. نوع ساب

در قسمت های قبلی این پارامترها را توضیح دادیم. برای گرفتن بهترین نتیجه از عملکرد ساب ووفر حتماً باید به پارامترها و هماهنگی آن با خودروی خود توجه داشته باشید.

سخن پایانی

این روزها تمایل افراد به شنیدن موسیقی باکیفیت باعث شده تا نصب و استفاده از سیستم های صوتی حرفه ای روی اتومبیل ها به طور گسترده تری دیده شود. ساب ووفر یکی از مهم ترین اجزای یک سیستم صوتی کامل برای شنیدن دقیق صداهای بم است. تفکیک صوت های یک موسیقی لذت بیشتری را در هنگام شنیدن به افراد القا می کند. با نصب ساب ووفرهای باکیفیت می توان به بخشی از این لذت دست پیدا کرد.

در پایان لازم است یادآور شویم؛ برای یادگیری صفر تا صد ساب ووفر ماشین و دیگر تجهیزات صوتی وسایل نقلیه می توانید در دوره نصب ضبط و باند ماشین که در این آموزشگاه برگزار می گردد شرکت نمایید. فن آموزان اصفهان دوره های کاربردی دیگری نیز در حوزه صنایع خودرو دارد که یکی از مهم ترین آن ها دوره آموزش برق ماشین می باشد. اطلاعات بیشتر در خصوص این دوره را با کلیک کردن روی لینک آن به دست آورید.

سؤالات متداول درباره ساب ووفر ماشین

 1. تفاوت ساب ووفر و تیوتر چیست؟

از ساب ووفر برای تقویت صداهای بم استفاده می کنند در حالی که تیوتر در تولید صداهای زیر به کار برده می شود.

 1. آیا ووفر و ساب ووفر یکسان هستند؟

خیر. هر کدام از این ها توانایی پشتیبانی از بازه های فرکانسی خاصی را دارند.

 1. بهترین روش نصب ساب ووفر چیست؟

نصب ساب ووفر در جعبه های با خروجی هوا از محبوبیت بیشتری برخوردار است و توانایی تولید صدایی بسیار عالی را دارد.

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشگاه دارید بصورت 24 ساعت آماده پاسخگویی هستیم ...
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟