معرفی قطعات به کار رفته در یخچال فریزر + کاربرد هر کدام

معرفی قطعات به کار رفته در یخچال فریزر + کاربرد هر کدام
چکیده مطلب :

در این مقاله قطعات تشکیل دهنده یخچال فریزرها و وظایف آن ها را شرح می دهیم. معرفی کمپرسور، کندانسور، لوله مویین، اواپراتور، ترموستات، گاز مبرد و … در یخچال

همه ما می دانیم که یخچال فریزر یکی از اساسی ترین لوازم در هر منزلی است که بدون آن نمی توان زندگی کرد. این وسیله برقی ضروری از کنار هم قرار گرفتن قطعات مختلفی ساخته شده است که هر کدام از آن ها وظیفه منحصر به فردی دارند. در صورت ایجاد اختلال در عملکرد هر یک از این قطعات، عملکرد اصلی یخچال که خنک نگه داشتن فضا و جلوگیری از خراب شدن غذاهاست، مختل می شود.

قطعات داخلی و خارجی یخچال کدام اند؟

آشنایی با نحوه عملکرد یخچال و وظیفه هر کدام از قطعات آن به ما کمک می کند تا در نگهداری آن نهایت دقت را داشته باشیم و در صورت بروز کوچک ترین مشکل برای تعمیر یا تعویض قطعات آن هر چه سریع تر اقدام کنیم. در ادامه این مقاله از آموزشگاه فنی و حرفه ای اصفهان هر کدام از قطعات یخچال فریزر همراه با کاربردشان به طور کامل معرفی می شوند. پس با ما همراه باشید.

آموزشگاه فنی و حرفه ای فن آموزان اصفهان با بهره گیری از تجهیزات به روز و تجارب اساتید مطرح در حوزه تعمیرات انواع لوازم برقی منزل، اقدام به برگزاری کلاس آموزش تعمیرات یخچال در اصفهان نموده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در این دوره می توانید روی لینک داده شده کلیک کنید یا با ما تماس بگیرید. این دوره دارای گواهی نامه بسیار معتبر می باشد. بدین معنی که کارآموزان می توانند بعد از قبولی در آزمون های مربوطه نسبت به دریافت مدرک فنی و حرفه ای خود با قابلیت ترجمه و ضمیمه کردن در رزومه کاری و پرونده مهاجرت اقدام نمایند.

 • کمپرسور یخچال چیست

کمپرسور یکی از اصلی ترین قطعات یخچال به شمار می رود که به آن موتور یخچال نیز گفته می شود. جای این قطعه اغلب در پشت و پایین یخچال است. این قطعه وظیفه دارد تا مایع مبرد را از اپراتور بگیرد و آن را با درجه حرارت و فشار بالا تخلیه کند.

به عبارت بهتر می توان گفت که وظیفه اصلی یخچال فریزر به عهده کمپرسور قرار دارد. عملکرد کمپرسور با جریان برق ممکن می شود. لازم است بدانید که در صورت خراب شدن موتور یخچال هیچ امیدی برای تعمیر آن وجود ندارد و باید آن را تعویض کنید.

 • کندانسور و کاربردهای آن در یخچال

کندانسور یک لوله مسی است که در پشت یخچال قرار می گیرد. مایع مبرد خارج شده از کمپرسور به کندانسور یخچال وارد می شود تا با ازدست دادن گرمای خود، سرمای موردنیاز یخچال را تولید کند. مجموعه این فرایند با همکاری کمپرسور، کندانسور و اواپراتور انجام می گیرد.

در همه وسایل سرمایشی، کندانسور، عمل چگالش گاز مبرد را انجام می دهد و وظیفه دارد این گاز را به مایع تبدیل کند. این که تا چه میزان سرمایش تولید شود به گاز مبرد بستگی دارد و عملکرد این گاز به کندانسور مربوط می شود.

کندانسور و کاربردهای آن در یخچال

 • اواپراتور چیست

اواپراتور در ظاهر شبیه به کندانسور است و جنس آلومینیومی یا مسی دارد. این قطعه با چندین چرخش لوله های مسی و آلومینیومی شکل گرفته است. عملکرد اصلی مربوط به سیکل گازی بر عهده این قطعه قرار دارد برای این که تمام گرمای داخل یخچال را به خوبی جذب کند.

زمانی که گاز مبرد از لوله مویی خارج شود به خاطر ازدست دادن فشار خود به مایعی با دمای پایین تبدیل شده و به لوله های اواپراتور یخچال وارد می شود. این گاز به خاطر نقطه جوش بسیار پایینی که دارد با واردشدن به داخل محیط یخچال، گرمای محیط را جذب کرده و دوباره بخار می شود.

 • فیلتر درایر و وظایف آن

فیلتر درایر که به آن فیلتر خشک کن نیز گفته می شود، وظیفه دارد تا از ورود هرگونه کثیفی، آلودگی، رطوبت و روغن به چرخه گازی یخچال جلوگیری کند. درواقع این فیلتر نقش صافی را دارد تا مانع از ورود ذرات ریز به دستگاه کمپرسور شود.

در صورت ورود رطوبت، لوله ها دچار یخ زدگی می شوند و هرگونه ذرات روغن و آلودگی، راندمان دستگاه را کاهش داده و استهلاک موتور را افزایش می دهد.

 • لوله مویین یخچال چیست؟

لوله مویین که با نام شیر انبساط نیز شناخته می شود، لوله هایی بسیار باریک و از جنس مسی هستند. گاز مبرد با عبور از کندانسور با همان میزان فشار و دما به لوله مویین وارد می شود. هنگام عبور از این لوله، فشار گاز مبرد به مقدار یک پنجم کاهش پیدا می کند و با دمای پایین تری به اپراتور می رود.

 • ترموستات از قطعات مهم به کار رفته در یخچال

ترموستات وظیفه کنترل دمای داخل یخچال را دارد که سنسور آن به اپراتور وصل شده است. در یخچال های قدیمی تنظیم ترموستات با کمک یک دستگیره گرد انجام می گرفت، اما در یخچال های امروزی به شکل دیجیتالی است.

زمانی که دمای یخچال به حد تنظیم شده برسد، ترموستات وظیفه دارد تا منبع برق را از کمپرسور جدا کند. با زیادشدن دمای یخچال از دمای تنظیم شده روی ترموستات، دوباره جریان برق کمپرسور برقرار می شود. با خراب شدن ترموستات به موتور یخچال فشار زیادی وارد خواهد شد.

ترموستات از قطعات مهم به کار رفته در یخچال

 • رله استارت و عملکرد آن در سیستم های سرمایشی

این قطعه تنها در زمان نیاز یخچال به سردشدن روشن می شود. با رسیدن دمای یخچال به حد تنظیم شده، تمام قطعات در حالت آماده باش قرار می گیرند. با زیادشدن دما، دستور شروع به کار مجدد دما توسط رله استارت صادر می شود. در واقع رله استارت به عنوان یک هشداردهنده عمل می کند.

 • رله اورلود و نقش آن در یخچال

این قطعه در مسیر جریان ورودی به کمپرسور قرار می گیرد تا از ورود جریان اضافی به آن جلوگیری کند. زمانی که جریان ورودی به کمپرسور با نوسانات زیادی همراه باشد یا بیش از حد مجاز باشد، رله اورلود جریان اصلی کمپرسور را قطع می کند تا به موتور یخچال آسیبی وارد نشود.

 • هیتر المنت و وظیفه آن

هیتر المنت یخچال فریزر وظیفه دارد تا برفک های اواپراتور را آب کند. از آن جهت که در یخچال به طور دائم رطوبت وجود دارد، اواپراتور همیشه در معرض برفک زدن است که در صورت آب نشدن این برفک ها، با کاهش گردش هوای سرد، قدرت سرمایش یخچال کم تر می شود.

زمانی که اواپراتور دچار برفک شود، هیتر المنت برای آب کردن برفک ها وارد عمل می شود. این برفک های آب شده از طریق لوله تخلیه خارج می شوند و به سینی تخلیه می ریزند و گرمای کمپرسور آن ها را تبخیر می کند.

 • ترمودیسک و کارکردهای آن

ترمودیسک وظیفه دارد تا جریان برق هیتر المنت را برقرار کند. درواقع این قطعه یک ترموستات حرارتی است که وظیفه دارد در هنگام کاهش دمای اواپراتور تا مقدار منفی 5 درجه، هیتر المنت را روشن کند تا برای آب کردن برفک های ایجاد شده به کار بیفتد. زمانی که دمای اواپراتور بالا رود، هیتر المنت را از مدار خارج می کند.

 • گاز مبرد، گاز سیال یا گاز یخچال چیست

یکی از اصلی ترین مواردی که باعث ایجاد سرما در یخچال فریزرها می شود، گازهای مبرد هستند. درواقع گاز مبرد از اجزای اصلی سیکل تبرید در یخچال ها هستند. این گازهای برودتی انواع مختلفی دارند که از متداول ترین آن ها می توان به R600A ،R134A ،R290 ،R410A و R401A اشاره کرد.

گاز مبرد یا گاز سیال یا گاز یخچال چیست

این گازها به وسیله کندانسور به مایع تبدیل می شوند تا سرمای لازم را درون یخچال ایجاد کنند و دوباره در سیکل تبرید به گاز تبدیل می شوند. گازهای مبردی که در یخچال های امروزی استفاده می شود هیچ ضرری برای لایه اوزون نخواهند داشت و مانع از افزایش مصرف برق در یخچال می شوند. برخی از گازهای مبرد قدیمی اشتعال پذیری بالایی داشتند و بسیار خطرناک بودند.

 • فن داخلی و کابرد آن

در برخی از یخچال ها، از فن داخلی برای کمک به پخش سرما از طریق اواپراتورها استفاده می کنند. این قطعه دمای یکنواختی را در یخچال ایجاد می کند و در محل نزدیکی به اواپراتور قرار گرفته است.

 • ترموفیوز یا فیوز حرارتی

برای جلوگیری از ایجاد آتش سوزی و آسیب به یخچال، قطعه ای با نام ترموفیوز را به منظور کنترل دمای هیتر المنت قرار داده اند. در صورت افزایش دمای هیتر تا یک مقدار مشخص، شاهد سوختن آن خواهید بود. برای جلوگیری از این مورد از ترموفیوز یا فیوز حرارتی استفاده می کنند.

 • سیستم یخ زدای یخچال

این سیستم وظیفه دارد تا به خارج شدن یخ اضافی از اواپراتور کمک کند. تنظیم سیستم یخ زدای یخچال به شکل دستی با کمک دکمه ترموستات انجام می شود یا این که می توان آن را روی حالت اتومات تنظیم کرد.

 • آکومولاتور و نقش بازدارنده آن

آکومولاتور نقش مخزن مبرد را ایفا می کند و وظیفه ذخیره کردن مبرد را به عهده دارد. این قطعه اغلب در کمپرسورهای روتاری و پیستونی قرار دارد و برای این که از واردشدن مایع به داخل کمپرسور جلوگیری کند؛ مورداستفاده قرار می گیرد.

 • برد الکترونیکی یخچال و وظایف آن

برد الکترونیکی در یخچال فریزرهای امروزی قرار دارد تا انجام دستورات مختلف مانند تولید یخ، تنظیم دما، نمایشگر، برفک زدایی و موارد بسیار دیگر از طریق آن انجام  گیرد. در صورت خراب شدن برد، بیشتر عملکردهای یخچال دچار اختلال می شوند.

برد الکترونیکی یخچال و وظایف آن

 • درب یخچال و اجزای آن

درب یخچال شامل قسمت های مختلفی می شود و قطعه ای بسیار مهم است. اگر مشکلی برای درب یخچال ایجاد شود، کل عملکرد آن دچار اختلال خواهد شد. اجزای تشکیل دهنده درب یخچال عبارت اند از:

  1. دیوار درب که جنس فلزی و آلومینیومی دارد.
  2. آبسرد کن که شکل های مختلفی دارد.
  3. اکسسوری های درب که شامل طبقه بندی ها، یخ ساز و آب سردکن می شود.
  4. نوار عایق دور درب که با تولید گرما به بهبود سرمایش داخل یخچال کمک می کند.
 • بدنه یخچال

تمام قطعاتی که در بالا معرفی شدند، جایی درون بدنه یخچال دارند. در تولید درب یخچال از مواد مختلفی استفاده می کنند که فلز متداول ترین آن هاست. بر اساس گزارش ها، تمام یخچال ها بین 50 تا 60 کیلوگرم فولاد دارند. نزدیک به 40 درصد بقیه بدنه یخچال از پلاستیک فشرده است.

 • آب سردکن

آب سردکن بخش های خارجی یخچال را تشکیل می دهد که در یخچال های امروزی درون دیواره درب قرار گرفته است تا باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شود. طراحی آب سردکن بسیار ساده است و به فناوری خاصی نیاز ندارد. تنها مخزن آن را در سردترین بخش یخچال قرار می دهند.

 • فریزر یخچال

این بخش به نگهداری موادی مربوط می شود که قرار است برای مدت طولانی درون یخچال باقی بمانند؛ مانند گوشت، سبزیجات و هر ماده دیگری که موردنظر شما باشد. فریزر روی یخچال، دربی جداگانه دارد که برای باز کردن درب آن نیازی به باز کردن درب اصلی یخچال نیست. در یخچال فریزرهای دوقلو امروزی، فریزرها اندازه ای برابر با یخچال دارند.

 • محفظه نگهداری مواد غذایی

این محفظه برای حفظ تازگی مواد غذایی طراحی شده است. محفظه نگهداری مواد غذایی از بخش های زیر تشکیل شده است:

  1. بخش مربوط به نگهداری مواد پروتئینی که دمای آن ها از محفظه اصلی کم تر است.
  2. بخش مربوط به نگهداری میوه و سبزی ها
  3. بخش اصلی که بزرگ ترین بخش یخچال را تشکیل می دهد.

تقسیم بندی قطعات یخچال بر اساس نوع کاربرد

قطعات مکانیکی یخچال، به طور مستقیم در فرآیند سرمایش دخالت دارند. این قطعات با استفاده از انرژی مکانیکی، مبرد را به حرکت در می آورند. مبرد، ماده ای است که با جذب گرما از محیط، باعث سرمایش آن می شود.

قطعات الکترونیکی یخچال، به طور غیرمستقیم در فرآیند سرمایش دخالت دارند. این قطعات با استفاده از انرژی الکتریکی، عملکرد قطعات مکانیکی را کنترل و نظارت می کنند. همچنین، قطعات الکترونیکی امکاناتی مانند نمایش دما و روشنایی را در یخچال فراهم می کنند.

به طور کلی، قطعات مکانیکی یخچال، عملکرد اصلی یخچال را تضمین و تامین می کنند و قطعات الکترونیکی، عملکرد قطعات مکانیکی را کنترل و نظارت نموده و امکانات اضافی را برای این دستگاه ها فراهم می کنند.

قطعات مکانیکی یخچال

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • اواپراتور
 • شیر انبساط
 • لوله مویی
 • لوله های مسی
 • کویل های اواپراتور
 • کویل های کندانسور
 • فن کندانسور
 • فن اواپراتور
 • قاب
 • درب
 • طبقات
 • و …

قطعات الکترونیکی یخچال

 • ترموستات
 • برد کنترل
 • نمایشگر دیجیتال
 • کلیدهای کنترلی
 • حسگر دما
 • تایمر
 • سنسور یخ زدگی
 • لامپ روشنایی
 • سنسور باز بودن درب
 • و …

همانطور که مشاهده می کنید، تعداد قطعات مکانیکی یخچال بیشتر از قطعات الکترونیکی آن است. این به این دلیل است که عملکرد اصلی یخچال، یعنی سرمایش، توسط قطعات مکانیکی انجام می شود. قطعات الکترونیکی بیشتر برای کنترل و نظارت بر عملکرد قطعات مکانیکی و همچنین ارائه امکاناتی مانند نمایش دما و روشنایی به کار می روند.

در برخی یخچال های جدید، از قطعات الکترونیکی بیشتری استفاده می شود. به عنوان مثال، برخی از یخچال ها دارای سیستم یخ زدایی خودکار هستند که توسط یک برد کنترل الکترونیکی کنترل می شود. همچنین، برخی از یخچال ها دارای سیستم های سرمایش هوشمند هستند که می توانند دمای یخچال را با توجه به شرایط محیطی تنظیم کنند.

سخن پایانی

ما در این مقاله تمام تلاش خود را به کار بستیم تا به طور جامع درمورد تمام قطعات تشکیل دهنده یخچال فریزرها صحبت کنیم و وظیفه هر یک را به طور کامل شرح دهیم. درصورتی که نیاز به بررسی تخصصی تر این قطعات دارید لازم است از مقاله هایی که به طور جداگانه درباره هر یک توضیح داده اند استفاده کنید و یا در دوره تعمیرات یخچال این آموزشگاه ثبت نام فرمایید. توجه کنید که آشنایی با نحوه عملکرد یخچال در نگهداری صحیح از آن بسیار مؤثر است.

اگر شما در مسیر یادگیری حرفه ای و اصولی تعمیر و سرویس کاری وسایل منزل هستید؛ می توانید علاوه بر دوره های تخصصی یخچال در کلاس آموزش تعمیرات لوازم خانگی اصفهان نیز شرکت کرده و ضمن دریافت گواهی نامه معتبر و بین المللی برای راه اندازی کسب و کار شخصی خود وام فنی و حرفه ای و کارآفرینی و خود اشتغالی از صندوق های مالی خوش نام دریافت نمایید.

جالب است بدانید؛ تعمیرات یخچال فریزر و سایر وسایل برقی و الکترونیکی منزل در زمره پردرآمدترین رشته فنی حرفه ای به شمار می آید و افرادی که تمایل به کار در فضای بین المللی و زندگی در سایر کشورها داشته باشند؛ می توانند به واسطه یادگیری این رشته؛ شرایط را برای مهاجرت با مدرک فنی حرفه ای خود به کشورهای دلخواه خود فراهم نمایند.

سؤالات متداول درباره قطعات بکار رفته در یخچال فریزر

 1. دلیل استفاده از ترموفیوز در یخچال ها چیست؟

این قطعه برای جلوگیری از آتش سوزی و آسیب رسیدن به یخچال در اثر بالارفتن دمای هیتر المنت طراحی شده است.

 1. در ساخت بدنه یخچال از چه موادی استفاده می شود؟

حدود 60 درصد یخچال از فلز و 40 درصد آن از پلاستیک فشرده تشکیل شده است.

 1. سیستم یخ زدای یخچال چگونه تنظیم می شود؟

برای تنظیم دستی این سیستم می توان از ترموستات استفاده کرد یا این که آن را روی حالت اتومات قرارداد.

5/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشگاه دارید بصورت 24 ساعت آماده پاسخگویی هستیم ...
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟