وام خود اشتغالی با مدرک فنی و حرفه ای 1403 (شرایط دریافت + مبلغ + مزایا)

وام خود اشتغالی با مدرک فنی و حرفه ای 1403 (شرایط دریافت + مبلغ + مزایا)
چکیده مطلب :

در این مقاله همه چیز در مورد وام خود اشتغالی با مدرک فنی حرفه ای را توضیح داده ایم : مزایا، شرایط، ضامن و مدارک لازم، مراحل ثبت نام، مبلغ وام در سال 1402 و …

امروزه افراد زیادی را در جامعه می بینیم که بدون داشتن شغلی مناسب روزگار می گذرانند که متأسفانه بسیاری از آن ها جوانان هستند؛ اما آیا می دانید افرادی که در مراکز فنی حرفه ای به یادگیری مهارت خاصی کرده پرداخته باشند و در تلاش برای ایجاد یک کار متناسب با آن مهارت هستند، می توانند اقدام به دریافت تسهیلات و ثبت نام وام خود اشتغالی با مدرک فنی حرفه ای نمایند. البته گرفتن این وام با مدرک فنی حرفه ای شرایط خاصی خود را می طلبد که ما در ادامه این مطلب به جزئیات مراحل دریافت، مبلغ و مزایای آن خواهیم پرداخت.

پیش از شروع مقاله؛ لازم به یادآوری است که آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان اصفهان دوره های متعددی را در زمینه برق، الکترونیک، مکانیک، صنایع چوب و فلزی، تاسیسات و … برگزار می نماید. در پایان تمامی این دوره ها داوطلبان می توانند با شرکت و قبولی در آزمون های مربوطه، مدرک بین المللی معتبر از سوی سازمان فنی و حرفه ای کشور دریافت کرده و از آن برای اخذ وام خود اشتغالی نزد صندوق کارآفرینی امید، کمیته امداد، بهزیستی، بنیاد شهید و … استفاده نمایند.

وام خود اشتغالی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کلمه خود اشتغالی در فرهنگ لغت به معنای خود فرما بودن است؛ یعنی این که چنین فردی قادر است که خود به تنهایی کسب درآمد کند. دولت سال هاست که در راستای حمایت از اقتصاد و منابع انسانی ارزشمند، تسهیلاتی را به افراد بدون شغلی که قصد راه اندازی یک کسب و کار جدید و یا توسعه شغل خانگی خود را دارند، می پردازد.

وام خود اشتغالی چیست و چه کاربردهایی دارد

توجه داشته باشید که این مبلغ به اندازه ای نیست که بتواند کل هزینه های شما را برای بیزینس جدیدتان تأمین کند؛ بلکه می توانید به آن به عنوان یک پشتوانه که شما را در اجرای طرح و ایده هایتان مصمم تر می کند، نگاه کنید. در وجود کار تیمی و تعدد افراد اگر واجد شرایط دریافت وام باشید، هر کس می تواند به صورت جداگانه از این تحصیلات بهره ببرد. وام خود اشتغالی توسط مراجعی مانند کمیته امداد امام خمینی، صندوق رفاه، بانک های دولتی و خصوصی و مراجع دیگر قابل پرداخت است.

وام خود اشتغالی به چه مشاغلی تعلق می گیرد؟

شاید تصور می کنید که این وام به همه افراد با هر شغلی می تواند تعلق داشته باشد اما باید بگویم که متأسفانه این گونه نیست. کسانی که می خواهند در صف دریافت وام خود اشتغالی فنی حرفه ای قرار بگیرند، باید در یکی از گروه های شغلی لیست زیر قرار داشته باشند:

 • مشاغل خانگی

این فعالیت ها را در واقع می توان به این صورت معرفی کرد که توسط یکی از اعضای خانواده و یا کل نفرات آن در محیط منزل بدون ایجاد مزاحمت برای دیگر ساکنین محل و در جهت کسب درآمد انجام می شوند. خروجی چنین مشاغلی نیز اغلب به صورت خدمات و کالاهای گوناگون در بازار خارج از خانه روان خواهد شد. از جمله این مشاغل می توان مواردی مانند تولید پوشاک، تولید محصولات نمدی، قالیبافی، پارچه بافی، تولید چرم و محصولات وابسته به آن، گلیم بافی، قلم زنی، خاتم کاری، معرق کاری، تابلو فرش، نخ ریسی، ساخت زیورآلات و غیره را نام برد.

 • خود اشتغالی و یا کارفرمایی

در چنین مشاغلی فردی که مدیریت یک بیزینس را بر عهده داشته باشد یا به زبان ساده تر برای کار کسی کار نکند، می تواند از وام خود اشتغالی فنی حرفه ای بهره مند شود. چنین افرادی معمولاً علاوه بر اینکه برای خود تولید شغل می کنند، با ایجاد یک کار تیمی و یا استخدام شاگرد می تواند اشخاص دیگر را نیز وارد چرخه کار و کسب درآمد کنند.

وام خود اشتغالی به چه مشاغلی تعلق می گیرد

 • کارفرمایی

از دیگر گروه های شغلی که وام خود اشتغالی فنی حرفه ای به آن تعلق می گیرد کارآفرینی است. در این گونه بیزینس ها افراد جهت ارائه یک محصول جدید، کشف شیوه ای نوین در تولید نیازهای روزمره و یا پیدا کردن یک منبع ارزشمند تازه از تحصیلات بانکی مانند این وام استفاده می کنند. محصولات و یا روش خلق شده توسط کارآفرینان می تواند در حوزه صنعت کشاورزی و خدمات جای داشته باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که شخص کارآفرین باید با داشتن یک برنامه جامع درباره محصول یا خدمت خود و مزیت های اقتصادی آن سرمایه گذاران را در جهت ارتقای پروژه جذب کند.

 • کسب و کارهای روستایی

افرادی که در روستا زندگی می کنند و در زمینه هایی مانند دامداری، باغداری، مرغداری، پرورش گل و گیاه، شیلات، صنایع دستی، محصولات گلخانه ای، تولید میوه و … فعالیت می کنند می توانند از وام خود اشتغالی فنی حرفه ای استفاده کنند.

 • زنان سرپرست خانواده

گاه دیده می شود که زنانی به علت داشتن سرپرست و یا داشتن سرپرست بد تحت نظر سازمان هایی از قبیل بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی قرار دارند. با وجود چنین شرایطی این افراد نیز می توانند برای ثبت نام وام خود اشتغالی فنی حرفه ای اقدام نمایند.

شرایط دریافت وام خود اشتغالی با مدرک فنی رسمی و حرفه ای

یکی از معمول ترین راه ها برای کمک گرفتن درراه اندازی یک بیزینس جدید و یا توسعه شغل خود دریافت وام از بانک ها و مؤسسات خصوصی است؛ اما تمامی این مراکز دولتی و غیردولتی برای اعطای وام به افراد به ویژه وام خود اشتغالی فنی حرفه ای شرایط عمومی و شرایط اختصاصی خاص خود را می طلبند که به شرح زیر هستند:

شرایط عمومی دریافت وام خود اشتغالی

 • داشتن تابعیت یا شناسنامه ایرانی
 • تحویل اصل شناسنامه و اصل کارت ملی فرد متقاضی وام
 • ارائه کارت پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن ویژه آقایان
 • فرد در گذشته مشمول خدمات و یا تسهیلات صندوق کارآفرینی امید نشده باشد.
 • متقاضی نباید در هیچ ارگان دولتی و یا غیردولتی مشغول باشد و تنها می تواند به عنوان کارگر از این وام بهره مند شود.
 • سن اشخاص برای دریافت وام باید حداقل ۱۸ سال و حداکثر ۵۰ سال باشد.
 • نداشتن بیمه بیکاری و حقوق بازنشستگی
 • داشتن مجوز و مدارک لازم برای اجرای طرح و ایده خود از مراجع مربوطه.
 • زندگی در محل شعبه ای که درخواست خود را ارائه داده است.
 • فرد نباید از مؤسسات دیگر وام و یا تسهیلاتی دریافت کرده باشد.
 • تحویل مدارک ثبت شرکت در صورت وجود

شرایط دریافت وام خود اشتغالی با مدرک فنی رسمی و حرفه ای

شرایط اختصاصی دریافت وام خود اشتغالی

 • داشتن مدرک فنی حرفه ای و یا دیپلم کار و دانش از آموزشگاه های دولتی و مؤسسات آزاد معتبر.
 • اتمام تحصیلات از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی.
 • تناسب مدرک فنی حرفه ای ارائه شده با شغل آینده.
 • ارائه چک و سفته به مقدار یک و نیم برابر مبلغ وام دریافتی.
 • داشتن ضامن رسمی و یا معرفی یک کارمند به همراه گواهی کسر از حقوق.
 • اخذ رتبه و یا شرکت در مسابقات مهم کشوری مثل جشنواره خوارزمی و مخترعان یا مسابقات مهارت ملی.
 • داشتن طرح و ایده خلاقانه برای ایجاد شغل
 • تحویل مدارک رسمی در جهت نشان دادن سکونت در محل اشتغال

با توجه به اینکه افراد زیادی خواهان دریافت وام خود اشتغالی فنی حرفه ای هستند، باید قبل از حضور در بانک تمامی این شرایط را با دقت مطالعه کرده و از داشتن آن ها اطمینان حاصل پیدا کنید. با وجود تعداد بالای متقاضیان و عدم پرداخت منابع و تسهیلات به همه، اولویت تنها با کسانی است که تمامی شرایط گفته شده شامل حال آن ها می شود.

مدارک لازم جهت دریافت وام خود اشتغالی

قدم اول برای گرفتن تحصیلات گوناگون تحویل مدارک موردنیاز به موسسه وام دهنده است که این کار امری بسیار ضروری محسوب می شود. این مدارک می توانند شامل مدارک هویتی مانند شناسنامه و یا مدارک مربوط به حرفه و تخصص شخص باشند. بااین حال به طورکلی مدارک لازم برای اعطای تسهیلات عبارت اند از:

 • شناسنامه به همراه فتوکپی از آن
 • کارت ملی به همراه یک فتوکپی از آن
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت و یا معافیت از آن
 • شناسنامه و کارت ملی ضامن یا ضامنان به همراه کپی از آن ها
 • گواهی کسر از حقوق ضامن یا ضامنان
 • مدارک مربوط به محل سکونت فرد گیرنده وام
 • مدارک مربوط به اشتغال و پروانه کسب

تکمیل بودن تمامی این مدارک برای اینکه وام خود اشتغالی فنی حرفه ای و افراد تعلق بگیرد بسیار اهمیت دارد. در صورت نبود یکی از این مدارک و یا ناقص بودن آن ها روند ارائه خدمات و تسهیلات به مشکل بر خواهد خورد؛  بنابراین بهتر است که برای دریافت هر چه سریع تر این وام با مدارک کامل به بانک مراجعه کنید تا بعد از اعلام تقاضای خود مشکل خاصی برای درخواستتان ایجاد نشود.

مراحل ثبت نام وام خود اشتغالی با مدرک رسمی فنی و حرفه ای

متقاضیان برای دریافت این وام در ابتدا باید به ترتیب مراحل لازم را طی کنند تا در صف اعطای تسهیلات قرار بگیرد. با توجه به این مسئله که تعداد کسانی که خواهان این وام هستند بسیار بالا بوده اعطای آن حالت رقابتی پیدا می کند و کسانی که مراحل ثبت نام وام خود اشتغالی با مدرک فنی حرفه ای را سریع تر انجام دهند زودتر به تسهیلات دست پیدا می کند. این مراحل شامل موارد زیر هستند:

 • مرحله اول : معرفی نامه

اگر از متقاضیان دریافت وام خود اشتغالی فنی حرفه ای از بانک ها و یا سایر مؤسسات مالی هستید، بهتر است که یک معرفی نامه برای ارائه به بانک داشته باشید. این معرفی نامه می تواند مربوط به سازمان هایی مانند کمیته امداد امام خمینی بهزیستی و یا بنیاد شهید و ایثارگران باشد. در اصل شما باید توجه کنید که بانک مدنظرتان با کدام سازمان همکاری دارد.

 • مرحله دوم : طرح و ایده

می توان گفت که پس ازآن افراد باید طرح و ایده ای نو داشته باشند تا وام دهنده را متقاعد کرده و بتوانند در جهت توسعه آن وام دریافت کنند. نکته قابل توجه اینجاست که هرچقدر این طرح برای زندگی روزمره کاربردی تر باشد، روند گرفتن وام برای شما سریع تر خواهد بود. همچنین باید برای ثبت درخواست خود به نشانی اینترنتی kara.mcls.gov.ir رجوع کنید.

پس از ورود به این سایت ثبت نام وام فنی حرفه ای دو بخش تسهیلات اشتغال فراگیر و تسهیلات اشتغال روستایی و عشایر را خواهید دید که از طریق آن ها می توانید طرح خود را معرفی کنید. مثلاً کسانی که می خواهند در صندوق کارآفرینی امید برای گرفتن وام ثبت نام کنند، در ابتدا باید یک کد رهگیری دریافت کرده و پس از آن طرح و ایده خود را بیشتر توضیح بدهند که اگر موردقبول واقع شد، وارد مراحل بعدی برای دریافت وام می شوند.

مراحل ثبت نام وام خود اشتغالی با مدرک رسمی فنی و حرفه ای

 • مرحله سوم : سامانه اینترنتی بانک

نمی توان گفت که برای ثبت نام وام خود اشتغالی با مدرک فنی حرفه ای سایت خاص و رسمی وجود دارد. بلکه افراد باید با توجه به بانک و یا موسسه مالی که خواهان دریافت وام از آن هستند، به سامانه اینترنتی آن بانک مراجعه کنند. پس از ثبت نام در سایت اینترنتی فرد باید در جهت تحویل مدارک به بانک اقدام کند.

 • مرحله چهارم : ثبت درخواست وام

پس از ثبت نام وام خود اشتغالی با مدرک فنی حرفه ای به صورت اینترنتی فرد باید در جهت ثبت درخواست خود به بانک مراجعه کند. در اینجا کارشناس بانک درخواست گرفتن وام را بررسی کرده و از صحت مدرک فنی حرفه ای شخص اطمینان حاصل پیدا می کند. بعدازاین مسئله فرد باید تمامی مدارک خواسته شده را به بانک تحویل دهد یک بار دیگر شرایط از طریق اصل مدارک بررسی شود.

 • مرحله آخر : تاییدیه بانک برای دریافت وام

بعد از ارزیابی مدارک و کسب وکار توسط کارشناسان بانک و تأییدیه آن ها، مراحل دیگر تکمیل پرونده نیز صورت گرفته و فرد در صف دریافت وام قرار خواهد گرفت. حساس ترین مسئله در اینجا این است که هر زمانی کارشناسان تشخیص دهند که فرد صلاحیت استفاده از وام را نداشته و یا مدارک درستی ارائه نداده است، مبلغ وام به همراه جریمه از او پس گرفته می شود. شما می توانید درباره مراحل و چگونگی ثبت نام وام خود اشتغالی با مدرک فنی حرفه ای با مراجعه به سامانه بانک مدنظر خود اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

مبلغ وام خود اشتغالی چقدر است؟

تا به حال این سؤال برای شما پیش آمده است که با مدرک فنی حرفه ای چقدر وام میان؟ باید گفت که مبلغ این وام با توجه به مدرک فنی حرفه ای افراد متفاوت خواهد بود. همچنین اولین موضوعی که مطرح می شود این است که این وام به چند گروه مشاغل خانگی، خود اشتغالی کارآفرینی داده می شود. حداکثر وام خود اشتغالی فنی حرفه ای که به کسب وکارهای خانگی پرداخت می شود ۱۵ میلیون تومان است. این مبلغ برای گروه مشاغل خود اشتغالی به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش می یابد. تسهیلات اختصاص یافته به کارآفرینی نیز چیزی در حدود ۱۵۰ میلیون تومان خواهد بود .

مبلغ وام خود اشتغالی چقدر است

میزان سود و نحوه بازپرداخت وام خود اشتغالی فنی حرفه ای

مقدار سود دریافتی برای هرکدام از گروه های کاری که مشمول وام خود اشتغالی فنی حرفه ای می شوند متفاوت است. بااین حال می توان گفت یکی از دلایل محبوبیت این وام در بین عموم مردم درصد سود پایین آن است که حداکثر ۴ درصد خواهد بود. نحوه بازپرداخت این وام نیز طبق بخشنامه سال جدید حداکثر طی ۸۴ ماه خواهد بود که همین امر به این کسب وکارهای کوچک و نوپا کمک کرده تا بتوانند فعالیت های کاری خود را بیشتر گسترش بدهند.

تضمین های قابل قبول برای دریافت وام خود اشتغالی با مدرک فنی حرفه ای

اگر از متقاضیان دریافت وام خود اشتغالی فنی حرفه ای هستید باید بدانید که برای دریافت این وام نیاز به تضمینات قابل قبول دارید یکی از این تضمینات ضامن که به ازای هر پنجاه میلیون ریال وام شما به یک ضامن کارمند رسمی با گواهی کسر از حقوق احتیاج دارید. علاوه بر این تحویل چک و سفته به مبلغ یک و نیم برابر وام دریافتی الزامی است که باید حتماً توسط ضامن این امضا گردد. در بعضی موارد دیده شده است که برای وام های کارآفرینی به مبالغ ۱۰۰ الی ۳۰۰ میلیون ریال وثیقه ملکی و یا پروانه کسب نیز نیاز می شود.

برای دریافت وام خود اشتغالی با مدرک فنی حرفه ای به کدام بانک مراجعه کنیم؟

بانک های خصوصی و دولتی زیادی قادر به پرداخت وام خود اشتغالی فنی حرفه ای به متقاضیان هست اما باید در نظر داشته باشید که هر بانک شرایط خاص خود را می طلبد که باید قبل از ثبت نام جهت دریافت تحصیلات با مراجعه به سایت و یا یکی از شعبات بانک از آن ها مطلع شوید. این بانک ها شامل بانک ملی، مسکن، کشاورزی، ملت، سپه، صادرات، رفاه کارگران، سینا، قرض الحسنه مهر ایران و پست بانک هستند.

جمع بندی

در این مقاله ما مراحل و موارد لازم جهت ثبت نام وام خود اشتغال زایی با مدرک فنی حرفه ای را بررسی کردیم و فهمیدیم با داشتن اطلاعاتی ساده به راحتی می توانیم برای دریافت این وام ثبت نام کنیم که طرح های این وام در همه بانک های کشور قابل دسترسی است. اگر سؤالی در زمینه وام خود اشتغالی مدرک تحصیلی و روش دریافت آن دارید با خواندن دوباره این مقاله حتماً به جواب های خودخواهید رسید.

سؤالات متداول در مورد وام خود اشتغالی با مدرک فنی حرفه ای

 1. وام خود اشتغالی فنی حرفه ای چیست؟

این اصطلاح به تسهیلاتی گفته می شود که در راستای توسعه فعالیت های خانگی، ایجاد کار یا کارآفرینی توسط مراجع دولتی و خصوصی به افراد دارای شرایط پرداخت می شوند.

 1. ممکن است که وام خود اشتغالی فنی حرفه ای به افراد شاغل تعلق بگیرد؟

همان طور که در متن گفته شد وام فنی حرفه ای 1402 به کسانی که در نهادهای دولتی و یا غیردولتی مشغول به کار هستند و بیمه کاری مشمول آن ها می شود، تعلق نخواهد گرفت.

 1. برای بازپرداخت وام خود اشتغال زایی فنی حرفه ای چقدر زمان داریم؟

مدت زمان بازپرداخت وام خود اشتغال زایی چیزی حدود ۲ تا ۵ سال هست و سود وام صدمیلیونی ۴ درصد خواهد بود. تعداد ضامنی که برای وام اشتغال زایی باید به بانک معرفی کنید و شرایطی از این قبیل نیز در متن گفته شده است.

 1. به افراد کارآفرین تا چه مبلغی وام خود اشتغالی فنی حرفه ای تعلق می گیرد؟

سقف وام پرداختی به کارآفرینان در سال ۱۴۰۲ حدود ۱۵۰ میلیون تومان است؛ که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به متن مراجعه کنید.

 1. ثبت نام وام خود اشتغالی از طریق چه سایتی است؟

افرادی که علاقه مند به ثبت نام وام خود اشتغالی با مدرک فنی حرفه ای هستند، باید از طریق سایت kara.mcls.gov.ir نام نویسی کنند.

 

هر آن چه لازم است در مورد مدرک فنی و حرفه ای بدانید:

4.5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشگاه دارید بصورت 24 ساعت آماده پاسخگویی هستیم ...
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟