همه چیز درباره مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای (شرایط، مدارک و کشور مناسب)

همه چیز درباره مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای (شرایط، مدارک و کشور مناسب)
چکیده مطلب :

آیا مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای ممکن است؟ چه شرایط و مدارکی برای مهاجرت از این روش مورد نیاز هستند؟ کدام کشور ها برای مهاجرت با این مدرک مناسبند؟ در این مقاله قصد داریم زیر و بم مهاجرت به سایر کشورها از طریق دریافت مدرک رسمی فنی و حرفه ای را با هم بررسی کنیم.

آیا مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای ممکن است؟ چه شرایط و مدارکی برای مهاجرت از این روش مورد نیاز هستند؟ کدام کشور ها برای مهاجرت با این مدرک مناسب اند؟ در این مقاله از آموزشگاه فنی و حرفه ای اصفهان با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را دریافت کرده و زیر و بم مهاجرت به سایر کشورها از طریق دریافت مدرک رسمی فنی و حرفه ای را با هم بررسی کنیم. نهایت تلاش خود را به کار بسته ایم تا به همه سوالات متداول کارآموزان در این خصوص پاسخ دهیم.

مهاجرت امروزه تبدیل به یکی از بزرگ ترین دغدغه های افراد شده است. از طرفی دشواری های مهاجرت باعث شده تا بسیاری از متقاضیان نتوانند اقدام به این کار بکنند و همواره در این مسیر با شکست رو به رو شوند. چنانچه شما نیز در برنامه آینده خود قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارید، باید با برنامه های مهاجرتی در این زمینه اقدام کنید تا بتوانید به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنید.

یکی از اقدامات مؤثری که می توانید در راستای تسهیل مهاجرت انجام دهید، اخذ مدرک فنی حرفه ای است. بدیهی است که مهاجرت با این مدرک به کشورهای مختلف، شرایط متفاوتی نیز دارد. از همین رو در این مقاله قصد داریم تا به معرفی مهم ترین نکات در این زمینه بپردازیم.

اعتبار مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت چقدر است؟

در ابتدا باید از این نکته اطلاع داشته باشید که آیا مدرک فنی حرفه ای شما در خارج از کشور از اعتبار کافی برخوردار است؟ به صورت کلی مدارک فنی حرفه ای به چند دسته مختلف تقسیم بندی می شوند که هر کدام از آن ها ویژگی ها و مشخصات مخصوص به خود را دارند. در صورتی که مدرک شما جزء مدارک رسمی فنی حرفه ای و صادر شده از همین سازمان باشد، قابلیت ترجمه داشته و می توانید در خارج از کشور نیز از آن بهره ببرید.

امکان مهاجرت به خارج از کشور تنها با مدرک فنی حرفه ای وجود ندارد. در واقع شما باید از این مدرک در کنار سایر مدارک خود استفاده کرده و از این طریق به ارتقای امتیاز خود برای دریافت ویزا بپردازید. پس باید اعتبار مدرک خود را در کنار سایر عوامل بسنجید و سپس تصمیمات لازم را در این راستا بگیرید. به صورت کلی از آنجایی که ایران عضو سازمان کار بین الملل یعنی ILO است، مدارک فنی حرفه ای دارای اعتبار بین المللی هستند و در سایر کشورهای عضو این سازمان به خوبی پذیرفته می شوند.

اعتبار مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت چقدر است

دریافت مدرک فنی و حرفه ای چه تأثیری در مهاجرت دارد؟

یکی از موضوعاتی که باید به آن پرداخته شود، تأثیر دریافت مدرک فنی و حرفه ای در روند مهاجرت فرد است. باورهای غلط متعدد و بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد که شما باید آن ها را کنار گذاشته و با اصل موضوع آشنا شوید. همان طور که میدانیم ارائه مدرک فنی حرفه ای به تنهایی و بدون داشتن سایر شرایط در این زمینه، نمی تواند تأثیر فوق العاده ای در روند مهاجرت شما داشته باشد. در صورتی که شما این مدرک را در کنار سایر اسناد و مدارک خود به صورت ترجمه شده قرار دهید، می توانید روند مهاجرت خود را ساده تر کرده و زودتر به نتیجه مطلوب خود برسید.

بسیاری از کارفرمایان در کشورهای صنعتی به دنبال جذب نیروهای متخصص برای شرکت ها و موسسه های مختلف خود هستند. این افراد در اغلب مواقع علاوه بر مدرک تحصیلی، به استادها و مهارت متقاضی نیز توجه ویژه ای می کنند. در صورتی که مدرک فنی و حرفه ای و سابقه کار شما بتواند مهارت تان را به خوبی نمایان کند، شانس استخدام شما نیز بیشتر خواهد شد.

در واقع این مدرک نشان می دهد که شما از مهارت و تخصص در سطح مطلوبی برخوردار هستید که برای اشتغال بسیار نیاز است. در بسیاری از مواقع نیز افراد پس از اشتغال، حقوق بیشتری نسبت به سایر افراد دریافت می کنند.

دریافت مدرک فنی و حرفه ای چه تأثیری در مهاجرت به کشورهای خارجی دارد

شرایط مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای چیست؟

قبل از اینکه اقدامات لازم را برای دریافت و یا مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای انجام دهید، لازم است تا اطلاعات گسترده ای درباره شرایط این کار به دست آورید. می‌دانیم که یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت در بین افراد جوان، مهاجرت از طریق کار است. از آنجایی که امروزه بسیاری از کشورها نیاز بسیار زیادی به نیروی کار دارند، این سبک از مهاجرت بسیار انجام می شود. مهاجرت از طریق کار با سه روش جاب آفر، اسکیل ورکر و ویزای جستجوی کار امکان پذیر است که هر کدام ویژگی ها و مشخصات مخصوص به خود را دارند.

اصولا در این روش از مهاجرت، کشور مقصد از مهاجر درخواست مدرک دانشگاهی و سابقه کار مرتبط می کند. مهاجر می تواند با ارائه این مدارک، شانس خود را برای دریافت ویزا به میزان قابل توجهی ارتقا دهد. در برخی از مواقع شما می توانید با ارائه مدرک فنی و حرفه ای خود در یک رشته و همچنین رزومه کاری خود نیز ویزای کاری را دریافت کنید.

در این روش شخص متقاضی باید حداقل مدرک فوق دیپلم و سه سال سابقه کار در رشته مرتبط را داشته باشد تا همه روال دریافت ویزا به خوبی طی شود. برخی از کشورها به افراد با مدرک دیپلم و سابقه کار 5 ساله نیز ویزای لازم را ارائه می دهند. از همین رو نتیجه می گیریم که اعتبار این مدرک تا حد زیادی به سایر شرایط و کشور مقصد بستگی دارد. به صورت کلی شما برای مهاجرت با این مدرک، نیاز به شرایط زیر دارید تا بتوانید به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنید.

شرایط مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای چیست

 • حداقل 4 سال رزومه کاری بعد از فارغ التحصیلی
 • شرط سنی زیر 44 سال
 • اثبات توانایی مالی برای زندگی
 • دانش زبان انگلیسی یا زمان رسمی کشور مقصد
 • اعتبار داشتن مدرک فنی حرفه ای در کشور مقصد

بهترین کشورها برای مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای کدام اند؟

برای اینکه بتوانید در روند مهاجرت خود موفق باشید، باید دقت زیادی در انتخاب کشور مقصد به خرج دهید. قوانین کشورها تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند و همین موضوع باعث شده تا روند مهاجرت به این کشورها نیز با یکدیگر متفاوت باشد. طبق اطلاعات موجود در این زمینه می توانیم نتیجه بگیریم که اغلب کشورهای پیشرفته و صنعتی، مهاجر پذیرتر از کشورهای دیگر هستند، چرا که این کشورها عموما به نیروی کار بیشتر و مفیدتری نیاز دارند. این کشورها معمولا افراد با مدرک فنی حرفه ای و سابقه کار مرتبط را نیز پذیرش می کنند.

از بهترین کشورها در این زمینه می توانیم کانادا، آلمان و استرالیا را معرفی کنیم که برای مهاجرت با مدرک فنی حرفه ای گزینه های بسیار خوبی محسوب می شوند. افراد جویای کار نیز با مدرک خود می توانند به راحتی در این کشورها کار پیدا کرده مشغول شوند. در این قسمت به آشنایی بیشتر با شرایط مهاجرتی هرکدام از این کشورها می پردازیم تا شما بتوانید تصمیم بهتری در راستای مهاجرت خود بگیرید.

بهترین کشورها برای مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای کدام اند

مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای به استرالیا

کشور استرالیا را می توانیم از لحاظ مختلف مانند مهاجرپذیری، وضعیت اقتصادی، امکانات رفاهی و … یک کشور مطلوب و مناسب معرفی کنیم. این ویژگی ها باعث شده اند تا زندگی در این کشور برای بسیاری از افراد مطلوب بوده و شرایط خوبی را به دنبال داشته باشد. یکی از نکاتی که هنگام مهاجرت به استرالیا باید در نظر داشته باشید، داشتن حداقل 5 سال سابقه کار در این زمینه است.

تسلط کافی به زبان انگلیسی نیز یکی از شرایط مورد نیاز در این زمینه است. در نهایت بعدازاین تمام مدارک شما برای مهاجرت مورد بررسی قرار گرفت؛ باید در یک جلسه مصاحبه صادر شده توسط این کشور شرکت کرده و تمام توانایی های خود را در رشته مربوطه به اثبات برسانید. برای مهاجرت به این کشور با مدرک فنی حرفه ای، نیاز به اسناد زیر دارید تا بتوانید با موفقیت این روال را طی کنید.

شرایط مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای به استرالیا

 •  آیلتس 6.5
 • مدرک معتبر فنی و حرفه ای
 • شرط سنی حداکثر 44 سال
 • سابقه کاری حداقل 5 سال مرتبط با رشته ای که در آن مدرک دارید
 • تمکن مالی کافی

مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای به کانادا

کشور مهاجرپذیر دیگری که برای مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای می توانید در نظر داشته باشید، کانادا است. این کشور از نظر مساحت دومین کشور پهناور دنیا محسوب می شود که توانسته شرایط رفاهی مناسبی را برای زندگی شهروندان خود فراهم کند. شاخص های اقتصادی این کشور نیز در وضعیت خوبی قرار داشته و از این نظر فشاری به مردم وارد نمی شود.

شرایط مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای به کانادا

با توجه به آمار منتشر شده در این زمینه، نرخ بیکاری نیز در این کشور در سطح پایینی قرار داشته و اغلب افراد دارای شغل مناسب هستند. منابع طبیعی مطلوبی در این کشور قرار دارد که باعث شده نیازهای مردم تا حد زیادی به خوبی برطرف شود. در راستای مهاجرت به این کشور از طریق مدرک فنی و حرفه ای، شما نیاز به ارائه اسناد و مدارک زیر دارید تا از نظر سفارت این کشور مقبول واقع شوید.

 • مدرک فنی و حرفه ای مورد قبول
 • رزومه کاری حداقل سه سال مرتبط با رشته
 • سن کمتر از 44 سال
 • تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه همراه با ارائه گواهی و مدرک
 • دریافت جاب آفر یا اصطلاحا پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرما

مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای به آلمان

دیگر کشوری مطلوبی که در این زمینه وجود داشته و شما می توانید اقدامات لازم را برای مهاجرت به آن انجام دهید، آلمان است. آلمان را می توانیم به عنوان یکی از قطبهای صنعتی و اقتصادی بزرگ دنیا به شمار آوریم، از همین رو اغلب مهاجرین دارای تخصص، شانس بالایی برای پذیرش در این کشور دارند. به صورت کلی آلمان با توجه به افزایش میانگین سنی مردمانش، همواره به دنبال جذب نیروی کار است.

همین موضوع باعث شده تا این کشور برای افرادی که دارای مدرک های معتبر از فنی حرفه ای هستند، به راحتی ویزای جاب سیکر یا همان جستجوی کار را صادر کند. این ویزا 6 ماه اعتبار دارد و در این فرصت، متقاضی باید به دنبال یک شغل مناسب و مطلوب بگردد تا بتواند در آن مشغول به کار شود. مدارک و اسنادی که برای مهاجرت به این کشور باید ارائه دهید به شرح زیر هستند.

شرایط مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای به آلمان

با در نظر گرفتن تمام شرایط، می توانیم آلمان را به عنوان بهترین و مطلوب ترین گزینه در این زمینه به حساب آوریم. به صورت کلی معمولا هزینه ادامه تحصیل و زندگی در کشوری مانند کانادا بالاست، اما شما می توانید به صورت کاملا رایگان در کشور آلمان ادامه تحصیل داده و با هزینه به صرفه، رفاه نسبی داشته باشید. از آنجایی که آلمان در حوزه شینگن قرار دارد، شما می توانید با به دست آوردن ویزای این کشور به سادگی به سایر کشورهای شینگن نیز رفت و آمد داشته باشید.

 • شرط سنی زیر 45 سال
 • رزومه کاری مرتبط با مدرک ارائه شده
 • مدرک فنی حرفه ای مورد قبول
 •  اثبات زبان آلمانی در حد b2

بهترین رشته فنی و حرفه ای برای مهاجرت چیست؟

حال که به صورت کامل با شرایط مهاجرت با مدرک فنی حرفه ای، میزان اعتبار آن و همچنین کشورهای مناسب برای اقدام در این زمینه آشنا شدیم، لازم است تا اطلاعاتی درباره بهترین رشته فنی حرفه ای برای مهاجرت نیز به دست آوریم. با شناخت بهترین رشته ها در این زمینه، می توانید به صورت هدفمندتر اقدام کرده و در مدت زمان کوتاه تری به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.

در انتخاب رشته باید به نیاز کشور مقصد در این باره تحقیقات لازم را انجام دهید. به صورت کلی بازار کار رشته های مختلف در کشورهای گوناگون با یکدیگر متفاوت بوده و شما نباید بدون تحقق در این زمینه اقدام به دریافت مدرک کنید. همان طور که اشاره کردیم سه کشور آلمان، استرالیا و کانادا بهترین کشورها برای مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای محسوب می شوند. در این بخش قصد داریم تا بهترین رشته ها را برای هرکدام از این کشورها به شما معرفی کنیم.

بهترین رشته فنی و حرفه ای برای مهاجرت چیست

آلمان استرالیا کانادا
رشته برق ( مثلا آموزش برق صنعتی ) کشاورزی و دامپروری رشته های مرتبط با مهندسی مکانیک و صنایع

(مثلا آموزش مکانیک خودرو )

ساخت و ساز رشته های مرتبط با صنعت

(مثلا آموزش پی ال سی )

دامداری و دامپروری
رشته های مرتبط با تعمیرات و نگهداری

(مثلا آموزش تعمیرات موبایل )

لوله کشی و جوشکاری جوشکاری، کابینت سازی و لوله کشی
کشاورزی دامپروری رشته برق رشته های درمانی و پرستاری
مدیریت MBA حسابداری و حسابرسی مشاغل مدیریتی
حسابداری مالی موسیقی و نقاشی رشته های مربوط به منابع انسانی

به صورت کلی نمی توانیم تضمین بدهیم که شما با دریافت مدرک در این رشته ها می توانید در این کشورها، شغل مقبول و مطلوبی پیدا کنید، اما مطابق با آمار و تحلیل های انجام شده، این رشته ها از بازار کار بهتری برخوردار هستند و پذیرش از طریق آن ها شانس بهتر و بالاتری برای فرد به دنبال دارد.

سخن پایانی

روش های مختلفی برای مهاجرت وجود دارد که شما می توانید از طریق آن ها اقدام کرده و تلاش خود را بکنید. هر اندازه مدارکتان تکمیل تر باشد که نشان دهد یک نیروی ارزشمند و کارآمد هستید، احتمال پذیرش شما نیز بیشتر خواهد شد. در این راستا می توانید از مدرک فنی حرفه ای معتبر و قابل ترجمه کمک بگیرید.

در قسمت های قبلی به صورت کامل به بررسی مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای و هر آنچه در این زمینه باید بدانید پرداختیم تا شما با داشتن اطلاعات کافی در این راستا اقدامات لازم را انجام دهید. بهترین رشته ها و کشورها برای مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای را نیز معرفی کردیم تا به صورت کاملا هدفمند و ثمربخش در این زمینه اقدام کنید.

سؤالات متداول درباره مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای

 1. چگونه بهترین رشته فنی و حرفه ای را برای مهاجرت انتخاب کنیم؟

انتخاب رشته در این زمینه باید بر اساس بازار شغلی در کشور مقصد باشد. شما باید تمام عوامل در این زمینه را در نظر گرفته و سپس اقدام به انتخاب کنید. رشته های مانند حسابرسی مالی، مدیریتی، فنی و حوزه پزشکی و درمان، همواره از بازار کار خوبی برخوردار بوده و کم ریسک تر هستند.

 1. دریافت مدرک فنی و حرفه ای برای مهاجرت کافی است؟

داشتن این مدرک نشان دهنده تخصص و مهارت شما است و نمی تواند برای مهاجرت کافی باشد. با این مدرک روند کاریابی شما ساده تری می شود و تأثیری در روند دریافت ویزا ندارد.

 1. بهترین کشورها برای مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای کدام اند؟

کشورهای استرالیا، آلمان و کانادا در این زمینه بهترین انتخاب ها محسوب می شوند. اگر می خواهید سطح زندگی و رفاه مطلوبی داشته باشید و به دنبال ادامه تحصیل نیز هستید، آلمان بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

 

هر آن چه لازم است در مورد مدرک فنی و حرفه ای بدانید:

5/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشگاه دارید بصورت 24 ساعت آماده پاسخگویی هستیم ...
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟