بهترین و پردرآمدترین رشته های فنی و حرفه ای برای خانم ها و آقایان

بهترین و پردرآمدترین رشته های فنی و حرفه ای برای خانم ها و آقایان
چکیده مطلب :

رشته های فنی حرفه ای پردرآمد با بازار کار خوب برای دختران و پسران کدامند؟ در این مقاله بهترین رشته های فنی حرفه ای در ایران و خارج از کشور معرفی شده اند.

بهترین و پردرآمدترین رشته فنی حرفه ای برای خانم ها و آقایان چیست؟ اگر به دنبال یافتن پاسخ این سوال هستید، این مقاله از آموزشگاه فن آموزان اصفهان را از دست ندهید. امروزه شرایط اکثر جوامع به گونه ای شده است که بازار کار برای رشته های فنی، بیشتر از سایر رشته ها فراهم می شود. در واقع شما در کنار دانش آکادمیک، باید در یک رشته فنی نیز تخصص مطلوب داشته باشید تا بتوانید به راحتی وارد بازار کار شده و به کسب درآمد بپردازید.

همین موضوع باعث شده تا افراد زیادی تمایل به دریافت مدرک فنی و حرفه ای در رشته های مختلف داشته باشند. از این رو قصد داریم تا بهترین و پردرآمدترین رشته های فنی و حرفه ای را در ادامه به شما معرفی کنیم تا بتوانید با کسب مدرک مورد نیاز در آن ها، به درآمد خوبی دست پیدا کنید.

چرا باید مدرک فنی و حرفه ای بگیریم؟

امروزه کسب مدرک فنی و حرفه ای و یادگیری تخصص در این زمینه، از مزایای متعددی برخوردار است که مهمترین آن ها، ورود به بازار کار و کسب درآمد بالاست. بسیار از کارشناسان در این زمینه بر این باورند که این افراد می توانند از موقعیت شغلی بهتری برخوردار شده و عملکرد بهتری در این راستا داشته باشند.

بسیاری از افرادی که توانسته اند یک مدرک کاربردی از فنی و حرفه ای دریافت کنند، می توانند ضمن دریافت وام فنی و حرفه ای یک کارآفرین موفق شده و پیشرفت های متعددی را در زندگی کاری خود داشته باشند و همچنین به ایجاد شغل در جامعه و رشد اقتصادی کشور کمک شایانی نمایند. 

همچنین این افراد می توانند مدرک رسمی صادر شده از سوی سازمان فنی و حرفه ای کشور را ترجمه کرده و در رزومه کاری خود قرار دهند تا بتوانند مهاجرت راحت تری به خارج از کشور داشته باشند. شغل یابی افرادی که چنین مدرکی دارند در سایر کشورها نیز به مراتب راحت تر خواهد بود.

چرا باید مدرک فنی و حرفه ای بگیریم

رشته های فنی و حرفه ای در چه حوزه هایی هستند؟

امروزه علاوه بر سازمان فنی و حرفه ای، مؤسسات و آموزشگاه های آزاد مختلف دیگری نیز در سطح کشور فعال بوده و به برگزاری دوره های آموزشی در این زمینه می پردازند. این آموزشگاه ها نیز مدارک معتبری به کارآموزان و هنرجویان ارائه می کنند تا بتوانند از طریق آنها وارد بازار کار شده و به کسب درآمد بپردازند.

جدول رشته های فنی و حرفه ای کشور ایران

موضوع

رشته ها

فنی و مهندسی

مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی راه آهن، مهندسی هواپیمایی، الکترونیک، برق، پلیمر، تاسیسات، جوشکاری و بازرسی جوش، حمل و نقل دریایی، حمل و نقل ریلی، حمل و نقل زمینی، ساختمان، سرامیک، صنایع خودرو، صنایع کاغذ، صنایع چرم، پوست، خز، صنایع چوب، صنایع دریایی، صنایع شیمیایی، صنایع فلزی، صنایع نساجی، فناوری ارتباطات، فناوری انرژی های نو و تجدیدپذیر، فناوری نانو، کنترل و ابزار دقیق، متالورژی، مدیریت آب، مدیریت صنایع، معدن، معماری، مکانیک

خدماتی امور مالی و بازرگانی، امور اداری، بهداشت و ایمنی، خدمات آموزشی، خدمات تغذیه ای، خدمات حقوقی، صنایع پوشاک، فناوری اطلاعات، گردشگری، مراقبت و زیبایی، هتلداری
کشاورزی امور باغی، امور دام و طیور، امور زراعی، امور شیلات و آبزی پروری، زیست فناوری، صنایع غذایی، فناوری محیط زیست، گیاهان دارویی و داروهای گیاهی، ماشین آلات کشاورزی، منابع طبیعی (جنگل، مرتع، آبخیز، بیابان)
هنری

هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، صنایع دستی (دوختهای سنتی، طلا و جواهرسازی، فرش)، صنایع دستی (چوب، فلز، سفال، چاپ، سنگ، شیشه، چرم)، صنایع دستی (بافت)، صنعت چاپ، صنعت ورزش، فناوری نرم و فرهنگی، هنرهای تزئینی

به صورت کلی رشته های فنی و حرفه ای بسیار گسترده هستند و هر فرد با هر سلیقه ای، می تواند در رشته مورد علاقه خود، مشغول به یادگیری تخصص و کسب مهارت بکند. برخی از دسته بندی های این رشته ها که در آموزشگاه های متعدد مانند آموزشگاه فن آموزان اصفهان به متقاضیان آموزش داده می شوند به شرح زیر هستند.

رشته های فنی و حرفه ای در چه حوزه هایی هستند

 1. دوره های مربوط به برق
 2. برق صنعتی و ساختمانی
 3. دوره های الکترونیک
 4. تعمیرات لوازم برقی
 5. رشته و شغل کابینت سازی
 6. تاسیسات ساختمان
 7. دوره های اتومکانیک
 8. قفل و کلیدسازی

پردرآمدترین رشته های فنی و حرفه ای در ایران کدامند؟

بعد از اینکه با مزایا و فواید دریافت مدرک فنی و حرفه ای آشنا شدیم، لازم است تا با پردرآمدترین و بهترین رشته های موجود در این زمینه که شما می توانید اقدام به دریافت مدرک در آن ها بکنید نیز آشنا شویم. به صورت کلی دسته بندی متعددی برای رشته های فنی و حرفه ای وجود دارد که هرکدام از آنها مزایای متخصص به خود را دارند.

شما می توانید بر اساس علاقه و به دلخواه خود، از بین آن ها رشته ای را برای خود انتخاب کنید. برای اینکه انتخاب بهتری داشته باشید، در این قسمت چند نمونه از رشته هایی که جزو بهترین و پردرآمدترین رشته فنی حرفه ای هستند را در معرفی می کنیم.

پردرآمدترین رشته های فنی و حرفه ای در ایران کدامند

 • رشته گرافیک

گرافیک را می توانیم به عنوان یکی از رشته های پردرآمد فنی حرفه ای برای خانم ها و آقایان معرفی کنیم که بازار کار خوبی دارد. محیط کاری این رشته نیز جذاب بوده و در اغلب مواقع، موردعلاقه قشر جوان جامعه است. دامنه شغلی این رشته بسیار گسترده و وسیع است، به همین دلیل در اغلب مواقعی کسانی که مدرک گرافیک را دریافت کرده اند، بیکار نمی مانند. به صورت کلی طبق آمار موجود در این زمینه، می توانیم ادعا کنیم که جذب نیروی این رشته بیشتر از میان بانوان انجام می شود.

 • رشته طراحی و دوخت

بدون شک یکی از محبوب ترین و پردرآمدترین رشته های فنی و حرفه ای، طراحی و دوخت بوده که امروزه متقاضیان بسیار زیادی پیدا کرده است. این رشته مخصوص بانوان بوده و فقط از این طیف جذب دارد. همین موضوع باعث شده تا این رشته از بازار کار خوبی برخوردار باشد، چرا که هنوز اشباع نشده است. طراحی دوخت یک کار هنری و جذاب بوده که مورد پسند بسیاری از افراد واقع شده است.

 • رشته کامپیوتر جزو پردرآمدترین رشته های فنی و حرفه ای

رشته کامپیوتر به خصوص در گرایش نرم افزار، این روزها متقاضیان بسیار زیادی داشت و بازار کار آن نیز در شرایط مطلوب و خوبی قرار دارد. شما تنها با مهارت در برنامه نویسی، می توانید به راحتی مشغول به کار شده و به سطح درآمد مطلوب و خوبی دست پیدا کنید. در ادامه با گسترش سطح دانش و تخصص خود در زمینه نرم افزار و یا سایر گرایش های کامپیوتر، این امکان برای شما وجود دارد که سطح درآمد خود را نیز افزایش دهید.

 • پرورش گل و گیاهان زینتی

امروزه گل و گیاهان زینتی را می توانیم به عنوان بخشی از دکوراسیون هر محیط به حساب آوریم که افراد معمولا توجه بسیار زیادی نسبت به آن دارند. این المانهای زینتی می توانند بر روی شادابی روح و نشاط انسان، تاثیر بگذارند. همین موضوع باعث شده تا پرورش انواع گل و گیاهان زینتی نیز به یکی از رشته های پردرآمد فنی و حرفه ای تبدیل شود.

این رشته برای خانم ها و آقایان مشترک بوده و زیرگروه رشته کشاورزی محسوب می شود. تمام افرادی که به پرورش این گل ها علاقه دارند، می توانند با احداث گلخانه خود، ضمن کسب درآمد مطلوب، زمینه اشتغال افراد دیگر را نیز فراهم کنند.

 • ساخت و تولید

یکی از رشته های پردرآمد فنی و حرفه ای برای پسران که این روزها متقاضیان بسیار زیادی نیز دارد، رشته ساخت و تولید است. در این رشته معمولا کارآموزها، به یادگیری کار کردن با متداول ترین دستگاه های صنعتی می پردازند تا برای وارد شدن به بازار کار، کاملا آماده باشند.

در طی این دوره آموزشی این افراد با مهارت هایی مانند جوشکاری، تراشکاری، فرز، برشکاری و … آشنا شده و طی چند پروژه عملی نیز مهارت های آن ها مورد آزمایش قرار می گیرد. معمولا افراد بعد از کسب مدرک معتبر این دوره، می توانند در گرایشات مطلوب و مدنظر خود به راحتی مشغول به کار شوند.

 • برق صنعتی از رشته های فنی حرفه ای پردرآمد

یکی دیگر از رشته های پردرآمد فنی و حرفه ای که بازار کار خوب و مطلوبی نیز دارد، برق صنعتی یا همان الکتروتکنیک است. دارندگان مدرک این دوره، فرصت های شغلی بسیار خوب و ویژه ای در بازار کار دارند که می توانند در آن ها مشغول شوند. در عین حال این رشته را می توانیم به عنوان یکی از سخت ترین رشته های فنی و حرفه ای معرفی کنیم که نیاز به مهارت های محاسباتی بسیار زیادی دارد.

برق صنعتی از رشته های فنی حرفه ای پردرآمد

 • تعمیرات انواع لوازم خانگی و الکترونیکی

بعد از افزایش قیمت انواع لوازم خانگی و برقی، اغلب افراد به جای تعویض این قطعات، اقدام به تعمیر آنها می کنند تا از هزینه های اضافی، جلوگیری کنند. این موضوع باعث شده تا افراد مشغول به شغل تعمیرات لوازم خانگی تعمیرکاران این قطعات، بازار کار خوبی داشته باشند و بتوانند به سطح درآمدی مطلوب برسند.

 • نصب و تعمیر کولر گازی و پکیج

از دیگر رشته های پردرآمد و مناسب فنی و حرفه ای، باید به نصب و تعمیرات کولر گازی و پکیج اشاره کنیم که امروزه بازار کار خوب و مناسبی برای آن ها به وجود آمده است. برای ورود به این رشته و بازار کار، شما نیاز به سرمایه اولیه خاصی ندارید و صرفا با کسب مهارت و دانش لازم برای نصب و تعمیرات، می توانید کار خود را آغاز کنید.

امروزه از این دستگاه ها در انواع محیط های کاری و مسکونی استفاده می شود و همین موضوع نیز باعث شده تا بازار کار آن در وضعیت خوب و مناسبی قرار داشته باشد. پس شما برای اینکه بتوانید به درآمد مطلوب و مناسبی در این زمینه برسید، لازم است تا دوره های آموزشی نصب و تعمیرات کولر گازی و یا نصب و تعمیرات پکیج را پشت سر گذاشته و وارد بازار کار بشوید.

 • تعمیر برد الکترونیکی

برد الکترونیکی را می توانیم قطعه ای بدانیم که در بسیاری از وسایل مورداستفاده قرارگرفته و تا حد زیادی حساس و پیچیده است. به همین دلیل معمولا این قطعه در مواقع مختلف دچار خرابی شده و باعث بروز اختلال در عملکرد دستگاه می شود.

در نتیجه این موضوع شغل تعمیرات برد نیز به یکی از مشاغل پردرآمد در بازار کار تبدیل شده که شما با دریافت مدرک فنی و حرفه ای آن، می توانید در این زمینه مشغول به کار شوید. شما خوانندگان محترم می توانید برای دریافت آموزش تعمیر برد الکترونیکی در اصفهان روی لینک بزنید.

 • تعمیرات موبایل از پردرآمدترین رشته های فنی و حرفه ای

حرفه مطلوب و پردرآمد دیگری که برای آقایان و حتی خانوم ها وجود دارد، شغل تعمیرات موبایل است. با شرکت در دوره های مخصوص تعمیرات موبایل، می توانید مشکلات مختلف و متعددی را در زمینه شکستن ال سی دی، خرابی اسپیکر، مشکلات سیم کارت و … را به خوبی شناسایی و تعمیر کنید. از آنجایی که امروزه استفاده از تلفن های همراه هوشمند بسیار گسترش یافته است، می توانیم نتیجه بگیریم که میزان درآمد به دست آمده در این حوزه نیز در وضعیت خوبی قرار دارد.

تعمیرات موبایل از پردرآمدترین رشته های فنی و حرفه ای

 • رشته های مربوط به اتومکانیک ماشین

یکی دیگر از دوره های آموزشی فنی و حرفه ای که امروزه درآمد زیادی به دنبال داشته و عده بسیاری متقاضی آموزش آن هستند، دوره اتومکانیک است. این دوره زیرشاخه ها و گرایش های مختلفی مانند نصب دزدگیر خودرو، آموزش صفر تا صد برق خودرو ،  باتری سازی ماشین و … دارد که هرکدام از آن ها کاربردها و مزایای متعدد و مختلفی را برای کارآموز به دنبال دارند.

  • مکانیک خودرو

از دیگر رشته های پردرآمد فنی و حرفه ای اتومکانیک برای پسران، می توانیم به مکانیک خودرو اشاره کنیم. به صورت کلی آشنایی با انواع لوازم تعمیرات خودرو و همچنین نحوه کار کردن با آن ها، یک شغل فوق العاده پردرآمد برای آقایان محسوب می شود که می توانند در آن مشغول به کار شوند.

امروزه صنعت خودروسازی کشور رو به پیشرفت بوده و از گستردگی بالایی برخوردار است، همین موضوع باعث شده تا بازار کار شغل مکانیک خودرو نیز در وضعیت خوب و مناسبی قرار داشته باشد و تعداد علاقه مندان به شرکت در دوره آموزش مکانیک ماشین در اصفهان و دیگر شهرهای بزرگ و کوچک کشور افزایش یابد.

معرفی پردرآمدترین رشته فنی حرفه ای خارج از کشور

مدارک رسمی فنی و حرفه ای، قابل ترجمه هستند و اعتبار بالایی در کشورهای دیگر دارند. از این رو شما می توانید ترجمه شده این مدرک را در رزومه خود قرار داده و در روند مهاجرت خود، از آن بهره ببرید. از آنجایی که ایران در سازمان جهانی کار عضویت دارد، این مدارک در بسیاری از کشورهای دنیا نیز پذیرفته شده هستند.

از بهترین کشورهایی که برای مهاجرت و یافتن کار با این مدارک می توانید در نظر داشته باشید، باید به استرالیا، کانادا و آلمان اشاره کنیم. این کشورها شرایط رفاهی بسیار خوبی را برای مهاجران خود فراهم می کنند

معرفی پردرآمدترین رشته فنی حرفه ای خارج از کشور

کشورهای نام برده صنعتی هستند و برای پیشرفت در حوزه های مختلف، در اغلب مواقع به دنبال نیروی کار ماهر و متخصص می گردند. برای اینکه شما بتوانید شرایط زندگی مطلوبی را برای خود در این کشورها فراهم کنید، لازم است که یک شغل مناسب و پردرآمد برای خود پیدا کنید.

از این رو توصیه می کنیم که یک مدرک فنی و حرفه ای پردرآمد داشته باشید که باعث شود فرآیند کاریابی شما ساده تر شده و یک شغل مناسب با درآمد مطلوب پیدا کنید. برخی از رشته هایی با بازار کار خوب و درآمد بالا که در این کشورها برای شما وجود دارند، به شرح زیر هستند.

 • تعمیرات موبایل
 • مکانیک و صنایع
 • رشته برق
 • حسابداری و حسابرسی
 • برنامه نویسی
 • مدیریت MBA
 • دامداری، کشاورزی و دامپروری
 • خدمات درمانی و پرستاری
 • جوشکاری، لوله کشی و تاسیسات (دوره تخصصی آموزش لوله کشی ساختمان در اصفهان) 

سخن پایانی

امروزه بسیاری از افراد در کنار تحصیل در رشته های دانشگاهی و … به دنبال یادگیری یک تخصص و حرفه و کسب مدرک معتبر در این زمینه هستند تا بتوانند با شرایط بهتر و مطلوب تری وارد بازار کار شوند. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از متقاضیان برای این آموزش ها به رشته های فنی و حرفه ای مراجعه کنند.

دسته بندی های متنوعی برای این رشته ها وجود دارد که در آموزشگاه ها و مؤسسات آزاد نیز آموزش داده می شوند. در قسمت های قبلی به معرفی پردرآمدترین رشته فنی حرفه ای در ایران و همچنین معرفی پردرآمدترین رشته فنی حرفه ای خارج از کشور پرداختیم تا شما بر این اساس بتوانید بهترین انتخاب ها را داشته باشید و از طریق آن به نتیجه دلخواهتان برسید.

سؤالات متداول در مورد پردرآمدترین رشته فنی حرفه ای

 1. رشته های پردرآمد برای خانم ها کدام اند؟

رشته های متعددی برای خانم ها وجود دارند که می توانند در آن ها به کسب مهارت بپردازند، اما گزینه هایی مانند گرافیک، طراحی و دوخت و نقاشی، از میزان درآمد بالاتری برخوردار هستند.

 1. پردرآمدترین رشته های فنی و حرفه ای برای آقایان کدام اند؟

رشته هایی مانند تعمیرات گوشی، تعمیرات لوازم خانگی و برق، تعمیر برد، نصب و تعمیر کولرگازی و پکیج و … را می توان از پردرآمدترین رشته ها برای آقایان معرفی کرد. رشته برنامه نویسی و کامپیوتر نیز از سطح درآمدی بالایی برخوردار است.

 1. دریافت مدرک فنی و حرفه ای چه مزایایی به دنبال دارد؟

با دریافت این مدرک شما می توانید به راحتی وارد بازار کار شده و به درآمد بالایی برسید. همچنین در اختیار داشتن این مدارک روند شغل یابی در خارج از کشور را نیز برای شما ساده تر خواهند کرد تا بتوانید برای مهاجرت نیز اقدامات لازم را انجام دهید.

 1. در رشته ساخت و تولید چه مهارت هایی به متقاضیان آموزش داده می شود؟

در این رشته معمولا نحوه کار کردن با انواع دستگاه های صنعتی و مهارت هایی مانند جوشکاری، تراشکاری، برشکاری و … به فرد آموزش داده می شود تا بتواند از طریق آن ها به کسب درآمد بپردازد.

 1. کدام رشته فنی و حرفه ای فقط برای خانم ها ارائه می شود؟

رشته طراحی و دوخت فقط برای خانم ها ارائه شده و از این جهت بازار کار بسیار خوبی برای افراد علاقه مند دارد.

هر آن چه لازم است در مورد شغل های پردرآمد فنی بدانید:

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشگاه دارید بصورت 24 ساعت آماده پاسخگویی هستیم ...
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟