پردرآمدترین مشاغل تعمیراتی در ایران و شرایط بازار کار آن ها

پردرآمدترین مشاغل تعمیراتی در ایران و شرایط بازار کار آن ها
چکیده مطلب :

در این مقاله تمام مشاغل تعمیراتی که در ایران درآمد بالا و بازار کار خوبی برای خانم ها و آقایان هستند معرفی کرده ایم. راهنمای جامع بهترین شغل های تعمیرات در ایران و شرایط بازار کار آن ها

امروزه مشاغل تعمیراتی پردرآمدی وجود دارند که شما می توانید در آن ها مشغول به کار شده و به کسب درآمد بپردازید. برای این که بتوانید در این رشته ها به درآمد مطلوب و مناسبی برسید، لازم است که در ابتدا دوره های آموزشی مورد نیاز را پشت سر بگذارید.

بسیاری از مشاغل تعمیراتی نیاز به سرمایه اولیه ندارند و شما این امکان را دارید که به راحتی در حوزه مناسب، مشغول به کار شوید. در ادامه این مطلب قصد داریم تا نمونه از این رشته های تعمیراتی را معرفی کرده و بازار کار مربوط به آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

آشنایی با مشاغل تعمیراتی پردرآمد در ایران

به صورت کلی شغل های فنی متعدد و مختلفی وجود دارند که شما می توانید در آن ها مشغول به کار شوید. بخشی از این مشاغل فنی و حرفه ای مربوط به رشته های تعمیراتی در حوزه های مختلف می شوند. دستگاه ها و لوازم مختلفی وجود دارند که شما می توانید از طریق تعمیر آن ها اقدام به کسب درآمد بکنید.

معمولا این رشته های فنی، به هیچ گونه سرمایه اولیه ای نیاز ندارند و شما صرفا با دریافت مدرک فنی و حرفه ای معتبر و همچنین کسب مهارت و تجربه در این رابطه، می توانید وارد بازار کار شوید. از آنجایی که امروزه اغلب افراد ترجیح می دهند به تعمیر لوازم خود بپردازند و آن ها را تعویض نمی کنند، بازار کار رشته های تعمیراتی در وضعیت خوب و مطلوبی قرار دارد.

آشنایی با مشاغل تعمیراتی پردرآمد در ایران

در حال حاضر بهترین و پردرآمدترین شغل های تعمیرات در ایران عبارت اند از:

 1. کارشناس تعمیرکاری موبایل (نرم افزار و سخت افزار)
 2. متخصص تعمیرات لوازم خانگی
 3. تکنسین تعمیرات انواع تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی
 4. متخصص تعمیرات و نصب انواع پکیج و آبگرمکن
 5. مسئول تعمیر کردن انواع لپتاپ و تبلت و لوازم جانبی آن ها
 6. کارشناس تعمیرکاری یخچال و فریزر خانگی و صنعتی
 7. متخصص عیب یابی و تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی
 8. کارشناس تعمیر انواع تستر، ماکروفر، سولاردم و ساندویچ ساز
 9. مسئول سرویس، نصب و تعمیرات انواع کولرهای گازی و آبی
 10. مسئول یافتن ایرادات و تعویض قطعات و تعمیرات انواع ساعت های قدیمی و دیجیتال هوشمند
 11. متخصص عیب یابی و تعمیرات دوربین مدار بسته و دزدگیر و دیگر تجهیزات امنیتی ساختمان
 12. مسئول تعمیرات و رفع ایرادات انواع دستگاه پرینتر، فکس، فتوکپی و اسکنر
 13. کارشناس نگه داری و تعمیرات وسایل گازسوز متنوع
 14. متخصص مونتاژ و ایراد یابی و تعمیرات برد وسایل الکترونیکی (ثبت نام دوره)
 15. متخصص عیب یابی و تعمیرات انواع دوچرخه و موتور سیکلت
 16. تکنسین تعمیرات خودرو و تجهیزات مکانیکی و برقی آن
 17. مسئول تعمیر و نگه داری ماشین آلات و تجهیزات صنعتی
 18. کارشناس نگهداری و تعمیر انواع تجهیزات بیمارستانی
 19. متخصص تعمیرات و نگهداری آسانسور و بالابرهای مختلف
 20. تکنسین مراقبت و تعمیر انواع دستگاه پوز و کارتخوان

در ادامه برخی از محبوب ترین و پرطرفدارترین مشاغل مربوط به تعمیرات و شرایط شغلی و بازار کار آن ها را برای شما شرح داده ایم. این شغل ها به گونه ای هستند که بسیاری از افراد بدون داشتن دانش قبلی در حوزه تعمیرات و حوزه های وابسته به آن (برق، تاسیسات، مکانیک و …) می توانند با گذراندن دوره های تخصصی به آن ها ورود پیدا کنند و به درآمدهای بالایی دست یابند.

تکنسین عیب یابی و تعمیر گوشی موبایل

تعمیرات موبایل، لپ تاپ و تبلت را می توانیم به عنوان یکی از پردرآمدترین رشته ها در این زمینه معرفی کنیم که به سرمایه بسیار محدودی نیاز داشته و بازار کار آن همواره برای متقاضیان فراهم است. امروزه استفاده از موبایل و این لوازم دیجیتالی بسیار گسترش پیدا کرده است. به گونه ای که هر فرد، دستگاه شخصی خود را دارد.

از طرف دیگر قیمت بالای این تجهیزات و لوازم، باعث شده تا افراد به جای تعویض دستگاه خراب شده خود، برای تعمیرات آن اقدام کنند. در نهایت به دلیل تام این عوامل ذکرشده، بازار کار این شغل در وضعیت خوبی قرار دارد و شما به راحتی می توانید در آن به کسب درآمد بپردازید.

تکنسین عیب یابی و تعمیر گوشی موبایل از مشاغل تعمیراتی پردرآمد

تعمیرکار موبایل شخصی است که باید تست های مختلفی را روی دستگاه های خراب شده انجام داده و به عیب یابی آن ها بپردازد. تعویض قطعات خراب شده، نصب و به روز رسانی انواع نرم افزارهای تلفن، خرابی صفحه نمایش و کلیدها، ارزیابی عملکرد موبایل و … نیز از دیگر وظایف یک تکنسین موبایل محسوب می شوند که باید به خوبی انجام شوند.

این افراد باید در حوزه تعمیرات انواع موبایل های برندهای مختلف و دستگاه های گوناگون، مهارت کافی داشته باشند. کسب این مهارت تنها از طریق تجربه امکان پذیر است، چرا که در طول دوران آموزش تعمیرات موبایل شما نمی توانید به تمام این موارد تسلط پیدا کنید.

کارشناس نصب و تعمیرات لوازم خانگی

یکی دیگر از مشاغل تعمیراتی پردرآمد که شما می توانید در آن مشغول به کار شوید، تعمیرات لوازم خانگی است. امروزه از تکنولوژی های جدید و مدرنی در ساخت انواع لوازم خانگی استفاده می شود که باعث شده اند زندگی انسان در سطح رفاه و راحتی مطلوب و بهتری نسبت به گذشته باشد.

تمام استفاده کنندگان از این لوازم، برای نگهداری بهتر و همچنین تعمیرات آن ها، نیاز به تکنسین لوازم خانگی ماهر و باتجربه دارند تا بتوانند دستگاه های خود را با اعتماد و اطمینان خاطر کامل دستگاه های خود را به دست چنین شخصی بسپارید.

کارشناس نصب و تعمیرات لوازم خانگی جزو شغل های پردرآمد تعمیرات

افراد فعال در این حوزه، باید به آزمایش عملکرد دستگاه های مختلف و نصب شده، انجام تنظیمات مورد نیاز و دادن آموزش های لازم به مشتریان درباره نگهداری هر دستگاه، اتصالات برقی و … بپردازند تا بتوانند به بهبود وضعیت دستگاه ها بپردازند. از دیگر مهارت هایی که چنین شخصی باید داشته باشد، می توانیم به تعویض و یا تعمیر قطعات آسیب دیده، مشاوره به مشتریان برای نگهداری بهتر از دستگاه، ارائه تخمین تقریبی برای هزینه های تعمیر و … اشاره کنیم.

یک تعمیرکار ماهر در این زمینه باید بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن به تعمیرات دستگاه های مختلف بپردازد. بدیهی است که هر اندازه سرعت عمل فرد بیشتر باشد و بتواند در زمان کوتاه تری، خدمات بیشتری را ارائه دهد، بازار کار او نیز وسیع تر شده و می تواند به سطح درآمد بالاتر و مطلوب تری نیز دست پیدا کند.

بعد از گذراندن دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی موجود در این زمینه و کسب مهارت کافی، شما می توانید مغازه شخصی خود را افتتاح کرده و یا اینکه در نمایندگی های لوازم خانگی مختلفی که در سطح کشور فعال هستند، مشغول به کار شوید.

متخصص تعمیرات یخچال و فریزرهای خانگی و صنعتی

یخچال و فریز را می توانیم از وسایلی بدانیم که در تمام خانه ها و بسیاری از محیط های اداری و تجاری وجود داشته و مورد استفاده قرار می گیرند. افزایش قیمت این لوازم، باعث شده تا در بیشتر مواقع در صورت بروز خرابی، مشتریان اقدام به تعمیر دستگاه خود کنند.

همین موضوعات باعث شده اند تا بتوانیم رشته تعمیرات یخچال و فریزر را نیز به عنوان یکی دیگر از رشته های پردرآمد فنی و حرفه ای معرفی کنیم که افراد علاقه مند به سادگی می توانند در آن مشغول به کار شوند.

متخصص تعمیرات یخچال و فریزرهای خانگی و صنعتی از مشاغل تعمیراتی پردرآمد

برای شروع فعالیت در این زمینه، کافی است در دوره های آموزش تعمیرات یخچال فریزر که در آموزشگاه ها و مؤسسات مختلف برگزار می شوند شرکت کرده و بعد از دریافت مدرک معتبر، وارد بازار کار شوید.

بعد از کسب مهارت و دانش کافی، این امکان برای شما وجود دارد که در مغازه شخصی خود و یا نمایندگی برندهای مختلف مشغول به کار شده و درآمد مطلوبی را از این حرفه کسب کنید. همچنین شما می توانید به عنوان تعمیرکار سیار نیز در این زمینه فعالیت داشته باشید.

کارشناس ایراد یابی و تعمیرات ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از لوازم خانگی که امروزه استفاده از آن به مراتب بیشتر از قبل رواج پیدا کرده، ماشین ظرف شویی است. به همین دلیل می توانیم بگوییم که تعمیرات ظرفشویی نیز یکی دیگر از مشاغل پردرآمد و نوپای فنی محسوب می شود که بازار کار آن هنوز اشباع نشده و امکان فعالیت برای تمام افراد متقاضی وجود دارد.

در صورتی که تمایل دارید فعالیت خود را در این رشته آغاز کنید، کافی است در دوره آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی و نصب اصولی این دستگاه ثبت نام کرده و در جلسات آموزشی آن شرکت کنید. بعد از کسب مهارت کافی و مورد نیاز در این زمینه، شما آماده وارد شدن به بازار کار خواهید بود.

کارشناس ایراد یابی و تعمیرات ماشین ظرفشویی از فرصت های کاری پردرآمد تعمیرات

هر تکنسین برای موفقیت در این زمینه، باید بتواند علاوه بر کسب مهارت، به به دست آوردن تجربه نیز بپردازد تا توانایی تعمیر انواع دستگاه ها با خرابی های مختلف را داشته باشد. از مهارت های مورد نیاز تعمیرکار ظرفشویی می توانیم به موارد زیر اشاه کنیم:

 • شناسایی تمام قطعات دستگاه
 • آشنایی با محصولات تولیدشده توسط برندهای مختلف
 • تسلط کامل به دفترچه راهنمای دستگاه
 • تعمیر و تعویض قطعات خراب شده
 • سرویس دستگاه
 • و …

سرعت عمل در تعمیرات و خوش قولی در این روند نیز از اهمیت زیادی برخوردار بوده و شما از این طریق می توانید به موفقیت بیشتری در حوزه فعالیت خود دست پیدا کنید.

متخصص نصب و سرویس و تعمیرات ماشین لباسشویی

وسیله خانگی دیگری که کاربرد بسیار بیشتری داشته و امروزه در تمام خانه ها وجود دارد، ماشین لباسشویی است. پس اگر به دنبال یک شغل فنی پردرآمد و مناسب برای خود هستید، می توانید در زمینه یادگیری این مهارت نیز اقدام کرده و مدرک معتبر فنی حرفه ای برای آن دریافت کنید.

امروزه مؤسسات متعدد و مختلفی مانند فن آموزان اصفهان، اقدام به برگزاری دوره های آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی کرده اند که شما به سادگی می توانید در آن ها شرکت کرده و از مزایای این دوره های آموزشی بهره مند شوید.

لباسشویی را می توان یک دستگاه پرکاربرد و در عین حال حساس دانست که در مواقع مختلف ممکن است دچار خرابی شود. به همین دلیل نیاز به تکنسین و تعمیرکار لباسشویی در هر شرایطی احساس می شود. از این رو می توانیم نتیجه بگیریم که بازار کار این حرفه هنوز اشباع نشده و از وضعیت خوب و مطلوبی برخوردار است.

متخصص نصب و سرویس و تعمیرات ماشین لباسشویی جزو شغل های تعمیراتی با درآمد بالا

پس شما می توانید در صورت علاقه، در این حرفه فعالیت کرده و درآمد بالایی را به دست آورید. یک تکنسین در این زمینه باید مهارت های متعددی را در زمینه تعمیر و تعویض قطعات آسیب دیده، تعمیر برد، تعمیر خرابی دکمه ها، آشنایی با محصولات تولیدشده توسط برندهای مختلف، آشنایی با دفترچه راهنمای هر محصول، توانایی تعمیر دستگاه های مختلف و مدل های گوناگون و … را داشته باشد.

از این رو تکنسین می تواند با اعتماد به نفس کامل، به تعمیر دستگاه ها بپردازد. چنین فردی در صورت کسب تجربه کافی، امکان فعالیت در مغازه شخصی خود و یا نمایندگی های تعمیرات این دستگاه ها را دارد.

مسئول تعمیر تستر، ماکروفر، سولاردم و ساندویچ ساز

با توجه به ماشینی شدن زندگی ها، استفاده از انواع تجهیزات و لوازم برقی کاربردی، بسیار رایج شده است. یکی از دستگاه هایی که باعث ساده تر شدن سبک زندگی افراد شده، مایکروفر است. استفاده از مایکروفر مزایای متعددی به دنبال دارد و این موضوع باعث شده تا همواره بیشتر از قبل رایج شود.

از این رو می توانیم که نتیجه بگیریم این حرفه، بازار کار مناسب و پردرآمدی برای متقاضیان به وجود آمده است. تمام افراد علاقه مند به فعالیت در رشته های فنی و تعمیراتی پردرآمد، می توانند اقدام به شرکت در دوره های آموزش تعمیرات ماکروفر و سولاردم این حوزه کرده و از این طریق، وارد بازار کار شوند.

مسئول تعمیر تستر و ماکروفر و سولاردم و ساندویچ ساز جزو بهترین مشاغل تعمیراتی

شما به عنوان یک تکنسین فعال و مجرب در این زمینه، باید مهارت های متعدد مانند توانایی تعویض و تعمیر قطعات، تعمیر برد، آشنایی با قطعات مختلف دستگاه، آشنایی با تولیدات برندهای مختلف و … داشته باشید. لازم به ذکر است که سرعت عمل و خوش قولی بالا نیز در زمینه افزایش درآمد کمک کننده و تاثیرگذار هستند.

تکنسین نصب و تعمیرات پکیج دیواری و آبگرمن

امروزه استفاده از پکیج های دیواری به عنوان سیستم گرمایشی، بسیار رایج شده است. از این تجهیزات می توان به سادگی در انواع خانه های بزرگ و کوچک استفاده کرده و نتیجه مطلوبی نیز از میزان گرمایش آن ها به دست آورد. همین موضوع باعث شده تا بازار کار تعمیرات و نصب پکیج های دیواری، تبدیل به یک بازار کار مطلوب و پردرآمد شود.

در صورتی که در کنار این حرفه، تعمیرات سایر تأسیسات ساختمان را نیز فرا بگیرید، می توانید به ارتقای سطح درآمد خود تا حد زیادی بپردازید. هزینه تعمیرات پکیج و نحوه انجام آن تا حد زیادی به برند تولید کننده، کیفیت آب و گاز و همچنین هوای منطقه وابسته است.

یک تکنسین پکیج باید دوره های متعددی را در حوزه آموزش نصب و تعمیرات پکیج درباره آشنایی کاملی با این دستگاه ها، نحوه عملکرد و خطاهای مختلف سیستم، آشنایی با دفترچه راهنمای دستگاه، شناخت انواع دستگاه های موجود در این زمینه و … داشته باشد تا بتواند به بهترین نحو ممکن به تعمیرات بپردازد.

تکنسین نصب و تعمیرات پکیج دیواری و آبگرمن و درآمد بالای آن

این حرفه نیز مانند سایر مشاغل موجود در زمینه تعمیرات، نیاز به سرمایه اولیه چندانی نداشته و شما می توانید بلافاصله بعد از کسب دانش، مهارت و مقداری تجربه، وارد بازار کار شده و به کسب درآمد بپردازید. در این راستا امکان کسب مجوز برای افتتاح مغازه شخصی و همچنین فعالیت در انواع نمایندگی های پکیج و یا تعمیرکار سیار برای شما وجود دارد.

فعالیت در شغل تعمیرات و نصب پکیج دیواری، مزایای متعدد و مختلفی را برای افراد به دنبال دارد که باید با آن ها آشنایی داشته باشید. یکی از اصلی ترین مزایای این حرفه درباره بازار کار آن است که هنوز اشباع نشده و امکان شروع فعالیت برای افراد تازه کار، وجود دارد. علاوه بر این استفاده از این تجهیزات همواره رو به افزایش بوده و احساس نیاز به یک تعمیرکار در این زمینه به مرور، بیشتر خواهد شد.

متخصص نصب و تعمیرات کولر گازی اسپلیت

یکی دیگر از لوازمی که نیاز به تعمیر داشته و امروزه بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد، کولر گازی است. این روزها کولر گازی تبدیل به یک جایگزین بسیار مناسب برای کولرهای آبی، پنکه و دیگر لوازم سرمایشی شده است.

همین موضوع باعث شده تا میزان تقاضا برای نصب و تعمیرات این لوازم تا حد زیادی افزایش پیدا کند. از این رو یک فرصت شغلی مناسب برای افراد علاقه مند محسوب می شود. کولرهای گازی مختلفی در برندها و مدل های مختلف در بازار وجود دارند که افراد می توانند از آنها استفاده کنند.

هر تکنسین تعمیرات و نصب کولرگازی، باید دارای مهارت خاصی در این زمینه باشد تا افراد بتوانند با اطمینان خاطر به مراتب بیشتر و کامل تری، دستگاه های خود را به آن ها بسپارند. این تکنسین ها باید تسلط کافی به عیب یابی این دستگاه ها، تعمیر و تعویض قطعات آسیب دیده یا خراب شده، سرویس دستگاه و … داشته باشند.

متخصص نصب و تعمیرات کولر گازی اسپلیت از بهترین مشاغل تعمیرات

میزان درآمد فعالان در این حوزه نیز تا حد زیادی به میزان دانش و مهارت، سرعت عمل، نوع خرابی دستگاه ها و … بستگی دارد که شما باید قبل از شروع فعالیت خود، از آنها اطلاع داشته باشید. برای این منظور می توانید در کلاس های آموزش نصب و تعمیرات کولر گازی شرکت کرده و این مهارت کاربردی و ارزشمند را زیر نظر اساتید فعال در این حوزه یاد بگیرید.

سخن پایانی

امروزه انواع رشته های فنی، تبدیل به رشته های بسیار پردرآمدی در بازار کار ایران شده اند. رشته های متعددی در این زمینه وجود دارند که شما پس از گذراندن دوره های آموزشی در آن ها و دریافت مدرک معتبر، می توانید وارد بازار کار شده و به مرور، به درآمد سطح بالایی دست پیدا کنید.

مؤسسات و آموزشگاه های زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای، اقدام به آموزش این دوره های فنی کرده اند تا متقاضیان با شرکت در آن ها بتوانند به کسب مهارت بپردازند. بدون شک آموزشگاه فنی حرفه ای اصفهان یکی از بهترین این موسسات است که دوره های متعددی در حیطه عیب یابی و تعمیرات انواع وسیله های برقی خانگی و صنعتی برگزار می کند.

در قسمت های قبلی به صورت کامل به معرفی چند نمونه از پردرآمدترین مشاغل تعمیراتی و فنی و همچنین بررسی بازار کار آن ها پرداختیم تا شما بتوانید با آگاهی و اطلاعات بیشتر و گسترده تری اقدام به شرکت در دوره های آموزشی بکنید.

سؤالات متداول درباره مشاغل تعمیراتی پردرآمد در ایران

 1. بازار کار تعمیرات پکیج دیواری به چه صورت است؟

به دلیل افزایش آمار استفاده از این دستگاه، بازار کار در این زمینه در وضعیت خوبی قرار دارد. افراد فعال در این رشته می توانند هم در مغازه شخصی خود و هم در نمایندگی های موجود در محدوده خود، مشغول به کار شوند.

 1. چرا تعمیرات موبایل را می توانیم یک رشته پردرآمد فنی و حرفه ای معرفی کنیم؟

از آنجایی که موبایل به یک وسیله شخصی و ضروری تبدیل شده که همه افراد در رنج های سنی مختلف از آن استفاده می کنند، می توانیم نتیجه بگیریم که تعمیرات آن درآمد خوبی به دنبال داشته و بازار کار این رشته نیز در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

 1. تعمیرکار کولر گازی باید چه مهارت هایی داشته باشد؟

این شخص باید با تمام قطعات و بخش های دستگاه آشنایی کامل داشته باشد تا در صورت نیاز بتواند اقدام به تعمیر و تعویض این قطعات بکند. همچنین عیب یابی، آشنایی با مدل های مختلف تولید شده توسط انواع برندها، سرویس دستگاه و … نیز از دیگر مهارت های مورد نیاز این افراد هستند.

 1. تعمیرکار موبایل و تبلت چگونه می تواند وارد بازار کار شود؟

افراد علاقه مند به این رشته می توانند بعد از کسب مهارت و تخصص در دوره آموزشی این رشته که در مؤسسات مختلف برگزار می شود و دریافت مدرک لازم، وارد بازار کار شده و به کسب درآمد بپردازند.

هر آن چه لازم است در مورد شغل های پردرآمد فنی بدانید:

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشگاه دارید بصورت 24 ساعت آماده پاسخگویی هستیم ...
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟