اعتبار مدرک فنی حرفه ای در ایران و دیگر کشورها + روش تمدید اعتبار

اعتبار مدرک فنی حرفه ای در ایران و دیگر کشورها + روش تمدید اعتبار
چکیده مطلب :

در این مقاله درباره اعتبار مدرک فنی و حرفه ای در ایران و دیگر کشورها و روش تعویض مدرک فنی حرفه ای و چگونگی تمدید اعتبار آن (مراحل و مدارک لازم) به طور کامل توضیح داده شده است.

رشته های فنی حرفه ای را می توانیم به عنوان پرطرفدارترین رشته ها بدانیم که معمولا متقاضیان زیادی دارند. افراد در رنج های سنی مختلف، می توانند اقدام به شرکت در جلسات آموزشی کرده و مهارت خود را در زمینه های مختلف، ارتقا دهند.

امروزه شما می توانید تنها با یادگیری حرفه ها و فنون مختلف در این زمینه، می توانید وارد بازار کار شده و به کسب درآمد بپردازید. در ادامه قصد داریم تا به صورت کامل به بررسی میزان اعتبار مدرک فنی حرفه ای در کشورهای مختلف و همچنین نحوه تمدید اعتبار آن می پردازیم.

انواع مدارک فنی حرفه ای در ایران و میزان اعتبار هر کدام

قبل از اینکه به بررسی میزان اعتبار مدارک فنی حرفه ای بپردازیم، لازم است تا در ابتدا با انواع مدارک فنی حرفه که می توانید برای دریافت اقدام آن ها کنید آشنا شویم.

انواع مدارک فنی حرفه ای در ایران و میزان اعتبار هر کدام

 1. اعتبار مدرک رسمی فنی حرفه ای

این دسته از مدارک انواعی هستند که در سازمان فنی و حرفه ای کشور اعتبار دارند. همچنین این مدارک در خارج از کشور نیز از اعتبار کافی برخوردار هستند. برای دریافت این گواهی ها، شما باید در آزمون های مخصوص آن ها شرکت کرده و نمرات قابل قبولی را دریافت کنید.

 1. میزان معتبر بودن مدرک مورد تایید فنی و حرفه ای

دسته ای دیگر از این مدارک، در واقع مدارک مورد تایید فنی و حرفه ای هستند. این مدارک توسط آموزشگاه های آزاد مورد تایید فنی و حرفه ای سطح کشور، به متقاضیان ارائه می شوند. شما می توانید روی این مدارک، آدرس و نام موسسه آزاد و همچنین مدیر موسسه را ببینید.

این مدارک به صورت مستقیم توسط سازمان فنی و حرفه ای صادر نمی شوند و به همین دلیل قابل ترجمه شدن نیستند. امکان دریافت وام و تسهیلات با کمک این مدارک وجود نداشته و شما نمی توانید در این راستا اقداماتی انجام دهید.

 1. اعتبار مدرک گذر مهارتی فنی و حرفه ای

این مدارک را می توانیم به عنوان کم اعتبارترین مدارک فنی و حرفه ای به شمار آوریم که در دسته مدارک غیررسمی قرار می گیرند. مدارک گذر مهارتی تنها برای همایش ها و سمینارها و کارگاه های دو ساعته به مراجعین داده می شوند و معمولا نباید در ازای آن ها هزینه ای دریافت شود.

اعتبار مدرک فنی حرفه ای در سایر کشورها

یکی از موضوعاتی که قبل از دریافت مدرک فنی حرفه ای باید درباره آن اطلاع داشته باشید، میزان اعتبار این مدارک در سایر کشورهاست. بسیاری از افرادی که اقدام به دریافت این مدارک می کنند، قصد مهاجرت داشته و تمایل دارند که در خارج از کشور از مهارت و تخصص خود استفاده کنند. در این راستا لازم است بدانید که مدرک دریافتی شما قابلیت ترجمه دارد و تا چه حد از اعتبار برخوردار است.

اعتبار مدرک فنی و حرفه ای در سایر کشورهای دنیا

به صورت کلی مدارک فنی و حرفه ای در خارج از کشور، از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار هستند. این مدارک بین المللی هستند و شما می توانید بعد از گذراندن دوره آموزشی مربوط به هر تخصص، گواهینامه مخصوص آن را دریافت کنید. بعد از کسب مدرک، امکان اشتغال در کشورهایی که عضو سازمان جهانی کار هستند، برای تمامی این افراد وجود دارد. از همین جا می توانیم متوجه شویم که این مدرک از اعتبار بالایی برخوردار بوده و شما با در دست داشتن آن می توانید در بیشتر از 70 کشور، به راحتی مشغول به کار شوید.

مدارک مورد تایید و گذر مهارتی، در این زمینه اعتبار کافی ندارند و قابل ترجمه نیستند. این مدارک توسط آموزشگاه و موسسات زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای صادر می شوند و تنظیم شده مستقیم از این سازمان نیستند. به همین دلیل فاقد هرگونه ارزش بین المللی بوده و نمی توان در راستای مهاجرت از آن ها بهره برد. پس اگر قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارید، بهترین گزینه برای شما مدارک رسمی فنی حرفه ای محسوب می شود. این نوع از مدرک برای گرفتن ویزای کاری نیز کمک کننده بوده و می تواند تاثیر مثبتی در روند کاری شما داشته باشد.

بهترین کشورها برای مهاجرت با کارت مهارت فنی و حرفه ای

همان طور که در بخش های قبلی نیز اشاره کردیم، شما می توانید با کسب این گواهینامه، به بسیاری از کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه که عضو سازمان جهانی کار هستند، مهاجرت کرده و مشغول به کار در حرفه مخصوص خود شوید.

بهترین کشورها برای مهاجرت با کارت مهارت فنی و حرفه ای

در این راستا توصیه می کنیم که برای مهاجرت به کشورهای مهاجرپذیر یا کشورهای پیشرفته صنعتی اقدام کنید. چنین کشورهایی معمولا بیشتر از سایر کشورها به افراد متخصص و نیروی کار نیاز دارند. در این بین می توانیم به کشورهایی مانند کانادا، آلمان و استرالیا اشاره کنیم که شرایط بهتری را برای کار نیروهای فنی و حرفه ای به وجود آورده اند.

آلمان شرایط فوق العاده ای برای این افراد به وجود آورده است و در برخی از مواقع حتی امکان ادامه تحصیل در کالج های آلمانی نیز وجود دارد. در صورتی که شما چند سال سابقه کاری در زمینه مهارت خود داشته باشید، وضعیت اشتغال و کار شما نیز در این کشورها بهتر خواهد شد. از آنجایی که افراد زیادی به دنبال مهاجرت از این راه هستند، معمولا رقابت تنگاتنگی بین افراد مختلف برای دریافت ویزای کار وجود دارد.

تمدید و تعویض کارت مدرک فنی و حرفه ای

مدارک فنی و حرفه ای، دقیقا مشابه با سایر کارت ها و مدارک در زمینه های مختلف، دارای مدت اعتبار محدودی هستند و بعد از اتمام این زمان، باید برای تمدید کارت، اقدام کرد. زمان تمدید کارت های مدرک فنی حرفه ای، معمولا 5 سال بعد از تاریخ صدور آن هاست. پس شما پنج سال بعد از دریافت مدرک، باید برای تمدید کارت اقدام کنید تا مهارت شما مورد تایید باشد. در این راستا لازم است تا با در اختیار داشتن مدارک موردنیاز، به یکی از ادارات زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای مراجعه کنید.

همه چیز درباره تمدید و تعویض کارت مدرک فنی و حرفه ای

به صورت کلی تمدید این کارت ها حدود 15 روز کاری طول می کشد تا به صورت کامل انجام شود. چنانچه کارت نیاز به بررسی بیشتر و تایید از ستاد آزمون باشد، این زمان نیز بیشتر طول خواهد کشید. در نهایت بعد از آماده شدن کارت، می توانید با مراجعه به پست بانک و یا کافی نت، با ارائه کارت ملی خود و همچنین پرداخت هزینه مورد نیاز، کارت تمدید شده را دریافت کنید.

در برخی از مواقع به جای تمدید کارت، باید برای تعویض آن اقدام کنید. تعویض کارت در شرایط مختلفی انجام می شود. چنانچه کارت فنی و حرفه ای شما متعلق به قبل از سال 1392 باشد، یا اینکه به صورت کلی شماره استاندارد مهارت و یا محتوای آن عوض شده باشد، باید به جای تمدید کارت، به سراغ تعویض آن بروید. در این شرایط به هیچ عنوان امکان تمدید وجود نداشته و مستقیما باید به سراغ تعویض کارت بروید.

 • نحوه تعویض و تمدید اعتبار مدرک فنی حرفه ای

برای تمدید و یا تعویض کارت، شما باید در آزمون عملی که زیر نظر این سازمان برگزار می شود، شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنید. درصورتی که نمره شما قابل قبول باشد، می توانید دو هفته بعد از آزمون برای دریافت کارت جدید و تمدید شده خود اقدام کنی.

در صورتی که کارت منقضی شما برای سال های گذشته باشد و یا در استان دیگری صادر شده است، باید در ابتدا اصالت آن تایید شود. همچنین اگر کارت مهارت شما مفقودشده یا به هر دلیل دیگری ازدست رفته باشد، باید در هر دو آزمون عملی و کتبی شرکت کرده و بعد از پذیرفته شدن در آزمون ها، اقدام به دریافت کارت بکنید. لازم به ذکر است که این گواهینامه ها به صورت الکترونیکی توسط سازمان فنی و حرفه ای صادر می شوند و شما برای دریافت آن باید هزینه مربوط به پرداخت کرده و فایل گواهی را دانلود کنید.

 • مدارک مورد نیاز برای تمدید اعتبار مدرک فنی حرفه ای

همان طور که در بخش های قبلی نیز اشاره کردیم، شما برای تمدید و یا تعویض کردن کارت فنی و حرفه ای خود، نیاز به ارائه مدارک مخصوصی دارید. در صورتی که مدارک مورد نیاز تکمیل باشند، فرآیند تمدید کارت نیز سریع تر و بهتر انجام خواهد شد. در این قسمت به معرفی مدارک مهم در این زمینه می پردازیم تا شما بتوانید در کوتاه ترین زمان ممکن، اقدام به تمدید کارت خود بکنید.

مدارک مورد نیاز برای تمدید اعتبار مدرک فنی حرفه ای

  1. کارت مهارت قبلی
  2. اصل شناسنامه
  3. اصل کارت ملی
  4. کپی مدرک تحصیلی
  5. کپی کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت
  6. کپی مدرک پیش نیاز
  7. یک قطعه عکس 3*4
 • مراحل تمدید اعتبار مدرک فنی حرفه ای

در کنار اطلاع از مدارک موردنیاز در این زمینه، لازم است تا درباره مراحلی که در این راستا باید طی کنید نیز اطلاعات کافی داشته باشید. از این طریق می توانید بدون دغدغه و مشکل، این فرایند را به اتمام برسانید. این مراحل به ترتیب زیر باید طی شوند.

  1. مراجعه به ادارات کل و یا مراکز فنی و حرفه ای استان خود
  2. تکمیل فرم درخواست مربوطه برای تمدید
  3. تحویل دادن مدارک مورد نیاز
  4. ثبت اطلاعات فردی در پورتال سازمان فنی حرفه ای کشور
  5. مشخص شدن زمان آزمون عملی توسط کارشناس مربوطه و اطلاع دقیق از آن
  6. شرکت در آزمون عملی
  7. دریافت کارت جدید تمدیدشده از طریق سامانه فنی و حرفه ای

سخن پایانی

امروزه شرایطی به وجود آمده است که افراد می توانند با یادگیری مهارت و تخصص در آن، بدون نیاز به تحصیلات آکادمیک، وارد بازار کار شوند. سازمان فنی و حرفه ای، اقدامات بسیار زیادی در این زمینه انجام داده و کلاس های آموزشی متعددی را در این زمینه برگزار کرده است. امکان شرکت در این جلسات برای تمام افراد وجود دارد.

مدارک فنی و حرفه ای از اعتبار بالایی برخوردار هستند و در بیشتر از 70 کشور عضو سازمان کار جهانی، پذیرفته شده اند. پس شما می توانید در صورت مهاجرت، با در اختیار داشتن این کارت ها شرایط شغلی بهتری برای خود ایجاد کنید. در قسمت های قبلی به صورت کامل به بررسی اعتبار این کارت ها در کشورهای دیگر و همچنین نحوه تمدید و یا تعویض کردن آن ها پرداختیم.

سؤالات متداول درباره میزان اعتبار مدرک فنی و حرفه ای و روش تمدید آن

 1. تعویض کارت مهارت در چه صورتی انجام می شود؟

چنانچه کارت شما قبل از سال 1392 صادر شده باشد یا اینکه شماره استاندارد مهارت شما تغییر کرده باشد، باید برای تعویض کارت اقدام کنید.

 1. بعد از قبولی در آزمون عملی برای تمدید کارت مهارت، چه اقدامی باید انجام دهیم؟

بعد از اطلاع از قبولی، باید دو هفته بعد از تاریخ برگزاری آزمون، هزینه صدور کارت مهارت را پرداخت کرده و مدرک خود را از وب سایت فنی حرفه ای، دانلود کنید.

 1. مدرک فنی و حرفه ای در کشورهای خارجی اعتبار دارد؟

مدرک رسمی صادر شده از فنی و حرفه ای، دارای اعتبار بالایی در سطح بین الملل بوده و می تواند باعث تسهیل کاریابی در سایر کشورها شود.

 1. کارت فنی و حرفه ای چند سال اعتبار دارد؟

معمولا این کارت مهارت، 5 سال بعد از صادر شدن اعتبار داشته و سپس باید برای تمدید آن اقدام شود.

 

هر آن چه لازم است در مورد مدرک فنی و حرفه ای بدانید:

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشگاه دارید بصورت 24 ساعت آماده پاسخگویی هستیم ...
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟