خانه هوشمند چیست و چه مزایا و امکاناتی دارد؟

خانه هوشمند چیست و چه مزایا و امکاناتی دارد؟
چکیده مطلب :

خانه هوشمند چیست و چه مزایا و امکاناتی دارد؟ معرفی سیستم روشنایی، تاسیسات، صوت و تصویر، آینه، تهویه، لوازم خانگی، آبیاری، اعلام حریق، پارکینگ هوشمند و …

امروزه با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، از المان های مختلفی در راستای رفاه بیشتر در خانه ها و ساختمان های مختلف استفاده می شود. با استفاده از سیستم های مختلف در این زمینه، می توان به طراحی و ساخت خانه ای پرداخت که سطح کیفی زندگی شما را تا حد قابل توجهی ارتقا ببخشد.

همان طور که استفاده از تلفن های هوشمند امروزه همه گیر شده است، در آینده ای نه چندان دور، اغلب خانه ها نیز هوشمند سازی شده و راحتی و آسایش بشر بیشتر از قبل خواهد شد. در ادامه این مقاله آموزشی از فن آموزان اصفهان به معرفی خانه هوشمند و امکانات و مزایای زندگی در چنین خانه هایی را به صورت کامل مورد بررسی قرار می دهیم.

خانه هوشمند چیست؟

در ابتدا لازم است تا یک تعریف کلی برای خانه هوشمند ارائه دهیم تا شما با این مفهوم به صورت کامل آشنا شوید. به بیان ساده، ساختمانی را می توانیم هوشمند بنامیم که تمام تجهیزات و المان های وابسته به آن امکان کنترل و برنامه ریزی داشته باشند.

این المان ها می توانند در ارتباط با یکدیگر عمل کرده و رفتارهای کاملا یکپارچه داشته باشند. تمامی این عملکردها هدف مشخصی یعنی راحتی و رفاه بیشتر فرد را دنبال می کنند و از این رو می توانند بر روی کیفیت زندگی افراد، تأثیر بسیار زیادی داشته باشند.

نکته: این روزها افراد زیادی به دنبال یادگیری روش های بهینه برای هوشمند کردن خانه ها و اماکن تجاری و صنعتی هستند و یا مدت ها پیش فعالیت حرفه ای خود را در این زمینه شروع کرده اند زیرا این رشته جزو پردرآمدترین رشته فنی و حرفه ای در ایران به شمار می رود که با فراگیری آن امکان کار در داخل و حتی خارج از کشور برای افراد فراهم می شود.

خانه هوشمند چیست

با اتوماسیون کردن خانه، شما می توانید به طور اتوماتیک، کنترل وسایل خانه خود را از راه دور به دست بگرید. در ادامه به بررسی مزایای زندگی در چنین خانه ای و همچنین امکاناتی که در خانه اتوماسیون شده وجود دارند می پردازیم تا شما بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

ما در دوره آموزش هوشمندسازی به شما تمامی روش ها و پروتکل های رایج در هوشمند کردن منازل و اماکن صنعتی و تجاری و اداری را آموزش خواهیم داد و شما دانشجویان محترم دوره می توانید پس از پایان یافتن کلاس، نسبت به دریافت مدرک فنی و حرفه ای این رشته و ورود به بازار کار و کسب درآمد بالا اقدام نمایید.

مزایای خانه هوشمند

بدیهی است که اتوماسیون کردن خانه و داشتن یک خانه هوشمند، مزایای متعددی به دنبال دارد که عبارتند از:

 • استفاده مفید از فناوری روز دنیا

همان طور که اشاره کردیم، اصلی ترین مزیت زندگی در چنین خانه ای، راحتی بیشتر و استفاده مؤثر از تکنولوژی است. در شرایط امروزه باید بتوانیم زندگی خود را به گونه ای مدیریت کنیم که بیشترین بهره را از تکنولوژی در آن ببریم. زندگی در یک خانه هوشمند، این امکان را برای ما فراهم می کند.

 • امنیت بیشتر با خانه هوشمند

از دیگر مزایایی که زندگی در چنین خانه ای به دنبال دارد، امنیت بیشتر است. از آنجایی که تمامی تجهیزات به خصوص سیستم امنیتی، هوشمند بوده و در ارتباط با سایر سیستم ها عمل می کند، می توانیم نتیجه بگیریم که امنیت تمام اعضای خانواده در این خانه ها به صورت کامل حفظ می شود.

امنیت بیشتر با خانه هوشمند

 • جلوگیری از اتلاف وقت

از آنجایی که شما با اتوماسیون کردن خانه می توانید بسیاری از اقدامات را با کنترل از راه دور انجام دهید، از اتلاف وقت خود جلوگیری خواهید کرد. در این حالت شما زمان بیشتری برای سپری کردن در کنار اعضای خانواده یا انجام دادن فعالیت های موردعلاقه خود خواهید داشت.

 • صرفه جویی در هزینه ها

با هوشمند سازی خانه شما می توانید تا حد زیادی در هزینه ها خود صرفه جویی کنید. هزینه های مربوط به نگهداری و مصرف انرژی در این حالت بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. در واقع از تمام تجهیزات ساختمان تنها در مواقع موردنیاز استفاده شده و از استهلاک آن ها نیز جلوگیری می شود.

معرفی امکانات خانه هوشمند

زندگی در یک خانه هوشمند، امکانات متعدد و متنوعی را در اختیار شما قرار می دهد. در هر گوشه از این خانه شما نمودهایی از تکنولوژی را مشاهده خواهید کرد و می توانید به خوبی لوازم خانگی خود را مدیریت کنید. در این بخش به معرفی برخی از مهم ترین و اصلی ترین امکانات موجود در یک خانه هوشمند می پردازیم تا شما بیشتر با این سبک از خانه آشنا شوید.

 1. نور و روشنایی هوشمند

یکی از امکانات موجود در این خانه ها، بهره بردن از سیستم ن و روشنایی هوشمند است. این سیستم به شما کمک می کند تا بتوانید به میزان زیادی در مصرف برق ساختمان، صرفه جویی کنید. امروزه اغلب سازه های جدید و مدرن، از این سیستم بهره می برند. با کمک روشنایی هوشمند، می توانید مدت زمان روشن ماندن چراغ ها را در هر قسمت به صورت اتوماتیک تنظیم کرده و از روشن ماندن طولانی مدت چراغ ها نیز جلوگیری کنید.

 1. تأسیسات و موتورخانه هوشمند

تأسیسات و موتورخانه یا همان سیستم گرمایش و سرمایش را می توان به عنوان یکی از مهم ترین قسمت های خانه معرفی کرد. هوشمند سازی این قسمت نیز یکی از بهترین اقداماتی بوده که می توانید انجام دهید و از اتلاف انرژی تا حد زیادی، جلوگیری کنید.

با این راهکار می توانید دمای خانه را همواره در مطبوع ترین حالت خود نگهدارید. در این سیستم از ترموستات استفاده شده و در مواقعی که کاربر در خانه حاضر نباشد، از فعالیت سیستم موتورخانه کاسته می شود تا در مصرف انرژی، صرفه جویی شود.

تأسیسات و موتورخانه هوشمند

 1. صوت و تصویر هوشمند

یکی دیگر از ویژگی های فوق العاده یک ساختمان هوشمند، مربوط به صوت و تصویر آن است. شما با تکنولوژی هوشمند موجود در چنین خانه ای، می توانید موسیقی موردعلاقه و دلخواه خود را رد هر نقطه گوش داده و از آن نهایت لذت را ببرید. همچنین امکان اتصال این سیستم صوتی به سیستم روشنایی و مدیریت چراغ ها نیز وجود دارد. در این حالت چراغ ها نیز هماهنگ با موسیقی پخش شده، به رقص درآمده و جلوه بسیار جذابی را ایجاد می کنند.

 1. آینه هوشمند

یکی دیگر از امکاناتی که عموما در خانه های هوشمند و مدرن وجود دارد، آینه هوشمند است. این آینه ها ویژگی ها و قابلیت های متعددی دارند که در اینجا به معرفی چند نمونه از آن ها می پردازیم. در حالت عادی، این محصول یک آینه معمولی بوده، اما در مواقع موردنیاز، تمام یا قسمتی از آن تبدیل به یک نمایشگر ال ای دی می شود که می توانید در زمینه های مختلف از آن استفاده کنید.

این نمایشگر توانایی نمایش دادن محتواهای مختلف مانند تصویر، ویدئو، ساعت و تاریخ و … را به خوبی نمایش دهد. همچنین امکان انعکاس تصویر تلفن همراه شما نیز در این آینه وجود دارد. سیستم آینه هوشمند، امکان اتصال به دوربین های تشخیص چهره را نیز دارند و از این طریق می توانند سطح ایمنی خانه را برای شما و اعضای خانواده تان ارتقا ببخشند.

 1. تهویه هوشمند و مزایای آن

سیستم تهویه نیز در این خانه ها به صورت کاملا اتوماتیک و خودکار عمل کرده و شما می توانید همواره در هوای تازه و تمیز نفس بکشید. تهویه هوا اهمیت بسیار زیادی در سلامتی شما داشته و از این طریق شما می توانید لذت تنفس عمیق و فوق العاده را به خوبی احساس کنید.

تهویه هوشمند و مزایای آن

 1. امنیت هوشمند

همان طور که میدانیم یکی از بزرگ ترین مزایای این خانه ها، سطح ایمنی بسیار بالای آن هاست. نصب سیستم اعلام سرقت در این خانه می تواند باعث این حالت شده و در تمام طول روز و شب، سطح ایمنی خانه را بالا نگه دارد. این سیستم دارای قابلیت آژیر بوده و سیستم تلفن آن نیز امکان واردکردن 9 شماره تلفن به صورت هم زمان را دارد تا در صورت بروز هرگونه سرقت یا مشکل، سریعا تماس های لازم برقرار شوند. شما می توانید از امنیت هوشمند هم در زمان خالی بودن خانه و هم در موقعیتی که در خانه هستید استفاده کنید.

 1. لوازم خانگی هوشمند

علاوه بر تمام موارد فوق، امان استفاده از لوازم خانگی هوشمند نیز در این خانه ها وجود دارد. شما می توانید از لوازم خانگی مختلف مانند اجاق از لباسشویی، یخچال و … به صورت اتوماسیون شده بهره ببرید. این قابلیت بر روی برخی از این لوازم خانگی وجود دارد و در زمان خرید شما باید گزینه هایی را انتخاب کنید که دارای این ویژگی هستند.

با این قابلیت، امکان کنترل از راه دور از طریق اپلیکیشن مخصوص وجود دارد و شما می توانید با کمک این ویژگی، در مصرف زمان، انرژی و سایر هزینه ها تا حد زیادی صرفه جویی کنید. در برخی از مواقع می توانید بعد از خارج شدن از منزل، لوازم خانگی را فعال کنید تا وظایف تعریف شده خود را انجام داده و در زمان شما برای انجام کار، صرفه جویی کنند.

 1. آبیاری هوشمند و نحوه کارکرد آن

برای خانه هایی که باغچه یا حیاط بزرگ با فضای سبز دارند، این سیستم از اهمیت بالایی برخوردار بوده و کمک بسیار زیادی به آبیاری بخش های مختلف آن می کند. با کمک سیستم آبیاری می توانید در زمان های مشخص، به آبیاری قسمت های معینی از فضای سبز بپردازید تا همواره تمام بخش های آن شاداب باشد و هم زمان از مصرف بی رویه آب نیز صرفه جویی کنید.

آبیاری هوشمند و نحوه کارکرد آن

 1. اعلام حریق هوشمند

از دیگر امکاناتی که در یک خانه هوشمند وجود دارد، سیستم اعلام حریق هوشمند است. این سیستم از می توانیم به عنوان یکی از حیاتی ترین موارد برای اکثر ساختمان ها به شمار آوریم که قیمت گذاری آن نیز به نوی انجام شده تا اکثر افراد بتوانند از آن بهره ببرند.

این سنسورهای حساس به دود در تمام نقاط ساختمان نصب شده و در مواقع حریق از طریق آژیر و تماس با شماره تلفن های واردشده، عکس العمل نشان می دهند. همچنین در چنین موقعیتی شیر گاز اصلی و تمام روشنایی های ساختمان نیز قطع می شوند تا از انفجار به صورت کامل جلوگیری شود.

 1. پارکینگ هوشمند

سیستم پارکینگ هوشمند ضمن راحتی، امنیت ویژه ای را نیز برای شما به ارمغان می آورد. با کمک این سیستم می توانید تنها با فشردن یک دکمه، اقدام به باز و بسته کردن درب پارکینگ بکنید. همچنین در صورتی که درب پارکینگ به هر دلیلی بسته نشده باشد، این سیستم به شما هشدار داده و می توانید از هر جایی که هستید، دستور بسته شدن آن را بدهید تا هیچ گونه مشکلی از بابت ایمنی، پیش نیاید.

 1. کنترل پرده هوشمند

یکی از جذاب ترین امکانات موجود در خانه هوشمند، کنترل پرده هوشمند بوده که موردتوجه افراد قرار می گیرد. کنترل و باز و بسته کردن پرده در این خانه ها به صورت اتوماتیک و دستی انجام می شود. روش های مختلفی مانند صفحه نمایش لمسی، ریموت کنترل، کنترل از طریق تلفن و … برای انجام این کار وجود دارد. امکان کنترل پرده ها بر اساس نور، باز و بسته کردن آن ها بعد از ورود و خروج از منزل و همچنین باز کردن آن ها در شروع صبح وجود دارد و شما می توانید از این قابلیت ها بهره ببرید.

 1. کنترل از راه دور هوشمند

قسمت های مختلف خانه هوشمند، امکان کنترل و مدیریت از راه دور را دارند. سیستم های مختلف نصب شده در این خانه، با شبکه اینترنت به یکدیگر متصل بوده و شما می توانید به راحتی آن ها را از راه دور مدیریت کنید. در این حالت امکان کنترل قسمت های مختلف در مواقعی که در خانه حضور ندارید نیز وجود داشته و می توانید از بروز آسیب های مختلف در این زمینه، به صورت کامل پیشگیری کنید. درواقع این موضوع یکی از قابلیت های مهم خانه هوشمند بوده که باید درباره آن اطلاع داشته باشید.

کنترل از راه دور هوشمند

 1. اکسس کنترل هوشمند

یکی از لوازمی که برای ارتقای سطح ایمنی خانه هوشمند مورداستفاده قرار می گیرد، دستگاه اکسس کنترل یا همان کنترل تردد است. این دستگاه فوق العاده ایمن، شرایطی ایجاد می کند تا دسترسی به اتاق ها و بخش های مختلف خانه، تنها محدود به افراد خاصی باشد. در این دستگاه از یک سری کارت و تگ استفاده شده که کمک شایانی به افزایش سطح امنیت می کنند.

در بسیاری از مواقع دستگاه اکسس کنترل هوشمند را در مکان های پرتردد، برای ثبت ورود و خروج افراد مورداستفاده قرار می دهند. علاوه بر خانه های هوشمند، در بسیاری از مواقع از این دستگاه در کسب وکارهای مختلف نیز استفاده می کنند.

سخن پایانی

امروزه تکنولوژی و نمودهای مختلف آن، تمام ابعاد زندگی انسان را تحت تأثیر خود قرار داده اند. بشر در راستای راحتی خود، استفاده بسیار زیادی از ابزارهای مختلف ساخته شده در این زمینه می کند. ساخت خانه های هوشمند نیز یکی از اقداماتی بوده که در این زمینه انجام شده و نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است.

در خانه هوشمند، سیستم ای مدیریتی و کنترل کننده مختلفی وجود دارند که با هدف افزایش رفاه و راحتی و همچنین امنیت افراد خانه، فعالیت می کنند. در بخش های قبلی به صورت کامل به تعریف خانه هوشمند و همچنین مزایای استفاده از این خانه و امکاناتی که عموما در یک خانه هوشمند وجود دارد پرداختیم.

اگر دوست دارید در مورد مزایا و معایب خانه های هوشمند و روش عملیاتی و علمی برای هوشمند نمودن خانه خود و یا اطرافیان بیشتر بدانید و وارد بازار کار پر رونق این رشته شوید؛ می توانید در دوره هوشمند سازی آموزشگاه فن آموزان اصفهان شرکت کنید که بدون شک در لیست پردرآمدترین رشته برق قرار دارد و می توانید آینده ای خوب و درخشان را برای شما رقم بزند.

از مهم ترین مزایای این دوره می توان به امکان دریافت وام فنی و حرفه ای برای راه اندازی کسب و کار شخصی خود بعد از دوره، عملی و پروژه محور بودن کلاس، اساتید مجرب و حرفه ای، تجهیزات و امکانات بالای کارگاه های آموزشی، امکان شرکت کردن دوباره در کلاس در صورت عدم یادگیری، ارائه جزوات و فیلم های آموزشی تخصصی، امکان مهاجرت با مدرک فنی حرفه ای هوشمندسازی ساختمان و تجربه و نمونه کار قابل استناد و موثق و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

سؤالات متداول درباره خانه هوشمند

 1. اتوماسیون کردن خانه چه تأثیر در مصرف انرژی دارد؟

این کار به روش های مختلف می تواند در مصرف انرژی های مختلف و هزینه های نگهداری، صرفه جویی کرده و از اسراف منابع تا حد زیادی جلوگیری کند.

 1. کنترل پرده هوشمند، چه اقداماتی انجام می دهد؟

با کمک کنترل پرده هوشمند، می توانید به صورت کاملا اتوماتیک، اقدام به باز و بسته کردن پرده ها بکنید. همچنین امکان تنظیم پرده ها برای باز شدن در صبح و یا با خروج و ورود شما به خانه نیز وجود دارد.

 1. تفاوت آینه هوشمند و آینه معمولی در چیست؟

آیینه هوشمند ظاهری کاملا مشابه با آینه معمولی دارد با این تفاوت که در مواقع موردنیاز، تمام یا بخشی از آن به صورت یک نمایشگر ال ای دی لمسی درآمده که شما می توانید برای کنترل و استفاده های مختلف، از آن بهره ببرید.

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشگاه دارید بصورت 24 ساعت آماده پاسخگویی هستیم ...
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟