معرفی کامل قطعات به کار رفته در ایسیو خودرو + وظیفه هر قطعه

معرفی کامل قطعات به کار رفته در ایسیو خودرو + وظیفه هر قطعه
چکیده مطلب :

در این مقاله قطعات ایسیو ماشین و وظیفه هر قطعه را شرح میدهیم. معرفی مبدل آنالوگ و دیجیتال، تنظیم کننده سیگنال، تراشه ارتباطی،حافظه، ورودی و خروجی در ECU و …

این مقاله از آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان اصفهان به معرفی کامل قطعات به کار رفته در ایسیو خودرو + وظیفه هر قطعه تعلق دارد. می دانیم که خودرو از قطعات مختلفی تشکیل شده که هرکدام، وظایف مخصوص به خود را دارند. یکی از اصلی ترین بخش های خودروهای انژکتوری که به اصطلاح کامپیوتر خودرو نیز نامیده می شود، ایسیو است.

این قطعه الکترونیکی کاملا مشابه با مغز خودرو عمل کرده و وظیفه هماهنگی و کنترل قسمت های مختلف اتومبیل را بر عهده دارد. ایسیو نیز از بخش های مختلفی تشکیل شده که همه آن ها در یک راستا و با یک هدف معین فعالیت می کنند. در ادامه قصد داریم تا بیشتر با این قطعه و بخش های مختلف آن آشنا شویم.

ایسیو چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

در ابتدا لازم است تا با تعریف قطعه ایسیو به صورت کامل آشنا شویم. ایسیو را به زبان ساده می توانیم واحد کنترل موتور وسیله نقلیه انژکتوری در نظر بگیریم. این قطعه در واقع یک کامپیوتر داخلی بوده که خودرو برای مدیریت عملکرد انواع سیستم ها و سنسورها، به آن وابسته است. همین موضوع باعث شده تا بتوانیم ایسیو را به عبارتی، مغز وسیله در نظر بگیریم. توضیحات کامل در مورد این قطعه را می توانید در مقاله ایسیو خودرو چیست مطالعه فرمایید.

ایسیو چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد

این قطعه یک میکروکنترلر بوده که می تواند با کمک اطلاعاتی که به صورت لحظه ای و زنده از سنسورهای مختلف دریافت می کند، عملگرهای فرمان مختلفی را به موتور و بخش های مختلف بفرستد. تمام بخش های مختلف ایسیو، بر روی تراشه بسیار کوچک نصب شده اند و از آن یک کامپیوتر کوچک ساخته اند. از ویژگی های این قطعه می توان به مقاومت بسیار بالای آن در برابر تغییرات دما، رطوبت، تکان های شدید و … اشاره کرد.

آشنایی با قطعات مختلف ایسیو ماشین

حال که به صورت کلی با تعریف مغز خودرو یا همان ایسیو آشنا شدیم، در این بخش باید به معرفی قطعات مختلف به کاررفته در ساخت آن و همچنین کاربرد هر یک از آن ها به صورت کامل آشنا شویم. از مهم ترین قطعات ایسیو می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

آشنایی با قطعات مختلف ایسیو ماشین

 • مبدل آنالوگ به دیجیتال

ایسیو توانایی خواندن خروجی برخی از سنسورهای خودرو را دارد. برخی از این سنسورها، خروجی ولتاژ آنالوگ دارند که می تواند در یک بازه متغیر باشد. در صورتی که پردازنده ایسیو تنها توانایی درک اعداد دیجیتال را دارد. به همین خاطر، یک از قطعات ایسیو؛ مبدل آنالوگ است که در این سیستم تعبیه شده تا بتواند چنین کمیت هایی را تغییر دهد.

 • مبدل دیجیتال به آنالوگ از مهم ترین قطعات ایسیو

میدانیم که ایسیو یک دستگاه دیجیتال است، اما در برخی از مواقع ممکن است مجبور شود که یک خروجی ولتاژ آنالوگ را به موتور خودرو بفرستند. در چنین حالتی به قطعه ای نیاز داریم که بتوان اعداد دیجیتال را به آنالوگ تبدیل کند. این قطعه همان مبدل دیجیتال به آنالوگ است.

 • خروجی های دیجیتال سطح بالا

خروجی های ایسیو وظیفه دارند که قطعات مختلفی از خودرو را که نیاز به جریان بالایی دارند، راه اندازی کنند. ین موضوع در حالی است که خروجی ها معمولا توانایی تامین جریان خروجی بسیار پایینی در حد چند میلی آمپر را دارند. در این راستا باید از سوئیچ های ترانزیستوری استفاده شود که با یک جریان کوچک در بیس، بتوان جریان بزرگی را در کلکتور به وجود آورده و از آن استفاده نمود.

 • تنظیم کننده سیگنال

از دیگر قطعات مهم ایسیو، می توانیم به تنظیم کننده سیگنال اشاره کنیم. در برخی از مواقع، ورودی و یا خروجی ها باید قبل از خوانده شدن، تنظیمی شوند. تنظیم کننده سیگنال در واقع قطعه ای است که می تواند سطح سیگنال های ورودی و خروجی را تنظیم کرده و آن ها را در یک رنج قرار دهد. لازم است بدانید برای بررسی عملکرد و عیب یابی ایسیو از قطعه ای به نام دیاگ خودرو استفاده می شود که به طور کامل توانایی رصد و در صورت نیاز تنظیم مجدد این قطعه را دارد.

 • تراشه های ارتباطی از قطعات ایسیو کاربردی

تمام فرآیندهای مربوط به ارتباط و تعامل در میان ورودی ها و خروجی ها، توسط این تراشه ها انجام می شوند. این تراشه ها از اصلی ترین قطعات ایسیو ماشین بوده و می توانند استانداردهای ارتباطی مختلفی را در بین ماشین ها به اجرا درآورند. تراشه های ارتباطی از قطعات ایسیو کاربردی

 • انواع حافظه در ایسیو

از دیگر قطعات ایسیو، می توانیم به حافظه آن اشاره کنیم که از انواع مختلفی تشکیل شده است. انواع حافظه در ایسیو به شرح زیر هستند.

  1. حافظه موقت

حافظه موقت ایسیو وظیفه شناسایی عملکرد پیشرانه، دنده و استپ موتور را بر عهده دارد. از دیگر وظایف این حافظه می توان به محاسبات آنی برای اعمال تنظیمات لحظه ای نیز اشاره کرد. ایرادات دائم و موقت انژکتور خودرو نیز در همین حافظه نگهداری می شوند. قطع برق باتری باعث از بین رفتن حافظه موقت ایسیو می شود، اما امکان بازیابی این حافظه وجود داشته و شما می توانید در این زمینه اقدام کنید.

  1. حافظه دائمی

حافظه دائم نیز نوع دیگری از حافظه ایسیو بوده که شباهت بسیار زیادی با سیستم عامل رایانه های شخصی دارد. این حافظه با قطع شدن برق باتری از بین نمی رود، اما اگر به هر دلیلی خراب و یا معیوب شود، امکان بازیابی آن به هیچ عنوان وجود ندارد. در این شرایط دیگر امکان استفاده از ایسیو خودرو وجود نخواهد داشت.

 • ورودی و خروجی های ایسیو

ایسیو دارای خروجی هایی است تا بتواند با کمک آن ها یک عمل را که از طریق ورودی دریافت کرده، به خوبی انجام دهد. از دیگر بخش های مهم ایسیو، می توان به ورودی ها اشاره کرد که بسته به عملکرد ایسیو، از منابع مختلف دریافت می شوند. این ورودی ها می توانند آنالوگ و یا دیجیتال باشند و اطلاعات مفیدی را به ایسیو می رسانند.

انواع مختلف ایسیو ماشین کدام اند؟

در اینجا قصد داریم تا به معرفی انواع مختلف واحدهای کنترل الکترونیکی یا همان ایسیو بپردازیم.

انواع مختلف ایسیو ماشین کدام اند

 1. واحد کنترل موتور

با این واحد شما می توانید یک موتور کارآمد و بسیار کاربردی داشته باشید. این واحد وظیفه محاسبه بار موتور، تحویل سوخت، احتراق و … را بر عهده دارد و به صورت کلی می تواند موتور خودرو را کنترل کند. اهمیت ایسیو در کنترل پارامترها و مسائل مربوط به موتور تا اندازه ای است که در صورت خرابی این قطعه، عملکرد موتور خودرو دچار اختلال می شود. این اختلال می تواند منجر به بروز مشکلات مختلفی در موتور شود.

برخی از این مشکلات موتور خودرو در صورت خراب شدن ecu عبارت اند از:

 • روشن نشدن موتور
 • لرزش موتور
 • افزایش مصرف سوخت
 • کاهش شتاب
 • افزایش آلایندگی
 • اختلال در عملکرد دینام خودرو و شامل تولید ولتاژ نامناسب و کاهش کارایی و خرابی دینام (این قطعه مسئول برق رسانی و شارژ باتری را بر عهده دارد)
 1. واحد کنترل گیربکس

گیربکس یکی از بخش های مهم و ضروری خودرو بوده که نیاز به کنترل اساسی دارد. این واحد توانایی کنترل گیربکس های اتوماتیک را بر عهده دارد و می تواند داده های موردنیاز خود را از طریق حسگرهای واحد کنترل موتور دریافت کند.

 1. واحد کنترل بدنه

خودروها معمولا دارای امکانات رفاهی و امنیتی مختلفی هستند که نیاز به مراقبت دارند. این واحد توانایی کنترل سیستم های تهویه مطبوع، پنجره های برقی الکترونیکی، قفل درب ها و … را بر عهده دارد.

 1. واحد کنترل از راه دور

این سیستم معمولا مربوط به اتصال جی پی اس، اینترنت و همچنین تلفن را ارائه می دهد.

 1. واحد کنترل پیشرانه

ترکیب عملکردهای موتور و گیربکس با یکدیگر، منجر به انتقال نیرو می شوند. این واحد نیز وظیفه کنترل همین انتقال نیرو را بر عهده دارد.

محل نصب ایسیو در ماشین

نکته دیگری که باید درباره ایسیو بدانید، مربوط به محل نصب آن است. به صورت کلی باید بگوییم که محل نصب ایسیو به نوع و مدل خودرو وابسته بوده و می تواند در مکان های مختلفی باشد. برای نصب ایسیو روی انواع و اقسام خودرو ها نیاز به ابزار مکانیکی خودرو و وسایل و تجهیزات مورد نیاز تعمیرات و برفکاری داریم که می توانید فهرست مورد اول را با کلیک کردن روی لینک به دست آورید.

محل نصب ایسیو در ماشین

در برخی از خودروها، ایسیو در زیر داشبورد یا زیر کاپوت نصب شده است. برای اینکه از محل دقیق ایسیو اطلاع داشته باشید، می توانید به سراغ دفترچه راهنمای خودرو بروید.

جمع بندی

خودرو از قسمت ها و قطعات مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از آن ها وظایف مخصوص به خود را دارند. یکی از مهم ترین بخش ها خودرو که معمولا در قسمت زیر کاپوت یا زیر داشبورد نصب می شود، ایسیو است.

ایسیو را می توان به عنوان مغز خودرو معرفی کرد که از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. در بخش های قبلی به صورت کامل با چند نمونه از مهم ترین قطعات ایسیو و همچنین وظایف و کاربردهای هر کدام از آن ها آشنا شدیم.

اگر دوست دارید با صفر تا صد قطعات تشکیل دهنده ایسیو آشنا شده و پس از یادگیری مراحل نصب و تعمیرات این قطعه حیاتی در خودرو وارد بازار کار شوید؛ می توانید در دوره آموزش برق خودرو و یا دوره تعمیرات ایسیو آموزشگاه فن آموزان اصفهان شرکت کرده و از تدریس اساتید مجرب و با تجربه استفاده نمایید.

همچنین اگر می خواهید به جز شغل تعمیرکاری ایسیو ماشین، با پردرآمدترین مشاغل مربوط به خودرو آشنا شوید؛ روی لینک داده شده کلیک کنید. موسسه فن آموزان با برگزاری دوره های متعدد در زمینه اتو مکانیک و خدمات مربوط به خودروهای داخلی و خارجی و مهیا کردن امکان دریافت وام خود اشتغالی برای فارغ التحصیلان و دانش آموختگان؛ سعی دارد علاقه مندان را در مسیر شغلی درست و حتی کارآفرینی سوق دهد.

سؤالات متداول در مورد قطعات به کار رفته در ایسیو خودرو

 1. در چه حالتی حافظه موقت ایسیو از بین می رود؟

حافظه موقت ایسیو با قطع شدن باتری از بین می رود، اما امکان بازیابی آن وجود دارد.

 1. واحد کنترل بدنه ایسیو، چه وظایفی بر عهده دارد؟

این واحد وظیفه کنترل امکانات رفاهی و امنیتی مانند کنترل تهویه مطبوع، پنجره های برقی، ایمنی درب ها و … را بر عهده دارد.

 1. امکان از بین رفتن حافظه دائم ایسیو به صورت کامل وجود دارد؟

در صورتی که این حافظه آسیب ببیند و یا معیوب شود، به صورت کامل اطلاعات آن پاک شده و امکان بازیابی نیز برای آن وجود ندارد.

4.9/5 - (32 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی در مورد دوره های آموزشگاه دارید بصورت 24 ساعت آماده پاسخگویی هستیم ...
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟